Partner serwisu
19 października 2018

Systemowe wspomaganie utrzymania ruchu: blok – elektrownia – koncern

Kategoria: XI Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Energetyce

Podczas XI Konferencji Remonty i Utrzymanie Ruchu w Energetyce odbywającej się 28-29 listopada w Licheniu, dr inż. Ryszard Nowicki wygłosi referat pt. Systemowe wspomaganie utrzymania ruchu: blok – elektrownia – koncern w Panelu Wprowadzającym: Nowoczesne zarządzanie majątkiem.

Systemowe wspomaganie utrzymania ruchu: blok – elektrownia – koncern

W krajowym podejściu do UR majątku produkcyjnego można wyodrębnić 3 etapy: (i) do początku lat 90’tych kiedy wdrażano coraz bardziej zaawansowane systemy monitorowania i zabezpieczeń turbozespołów, następnie (ii) rozpoczęcie wdrażania systemów diagnostyki umożliwiających zainicjowanie UR bazującego na stanie technicznym, a także rozpoczęcie włączania do nadzoru innych maszyn niż turbozespoły główne, i w końcu (iii) w trwającej dekadzie można zaobserwować nieśmiałe początki tworzenia zespołów diagnostyki stanu technicznego na poziomie koncernów. Ten 3ci etap jest w stadium bardzo początkowym, natomiast patrząc na ewolucję koncernów energetycznych w krajach bardziej rozwiniętych należy się spodziewać, że w zaawansowanym stadium etapu 3ciego nastąpi początek etapu 4ego jakim będzie standaryzacja rozwiązań techniczno-programowych wykorzystywanych na rzecz wspomagania UR oraz lepsze powiązanie tego systemu z wykorzystywanym w koncernie systemem zarządzania stanem technicznym majątku (nie tylko produkcyjnego).

Prędkość i zaawansowanie w/w ewolucji są różne w różnych (nie tylko krajowych) koncernach co wynika ze stopnia świadomości zarządzającej nimi kadry w którym kierunku ta ewolucja zmierza oraz z wcześniejszego przygotowania koncernów na okoliczność realizowania nowych inwestycji, niezależnie od tego czy jest to proces dotyczący pojedynczej maszyny, całego bloku energetycznego czy też systemu produkcyjnego w rodzaju nowa (modernizowana) elektrownia (elektrociepłownia) czy nowa farma wiatrowa.

Na proces ten wpływają również istotnie krajowe regulacje prawne, które w imię wolności rynku ograniczają możliwości wprowadzania do SIWZów zapisów pomocnych w zachowaniu standaryzacji. Takie regulacje nie stanowią większego problemu w przypadku niewielkich systemów produkcyjnych posiadających swoją osobowość prawną. Natomiast w przypadku inwestycji koncernowych prowadzą do osłabienia efektywności działania wykorzystywanego systemu wspomagania UR tym bardziej im zróżnicowanie wykorzystywanych środków technicznych na poziomie pojedynczych maszyn jest większe.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ