Partner serwisu

Zielony Blok w Połańcu oficjalnie rusza

Kategoria: Aktualności

W zaledwie 3 lata powstał w Połańcu innowacyjny kocioł fluidalny opalany wyłącznie biomasą. Energia wytwarzana w kotle stanowi 25% całej krajowej produkcji prądu z paliwa biomasowego. Blok pracuje od grudnia 2013 r. Na dzisiaj zaplanowano jego oficjalne uruchomienie.

Zielony Blok w Połańcu oficjalnie rusza

– Ta inwestycja to przykład realizacji naszej strategii, czyli troski o środowisko oraz produkcji taniej i ekologicznej energii. Zależy nam, żeby Zielony Blok był pokazywany nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówi Gérard Mestrallet, prezes grupy GDF Suez.

Moc Zielonego Bloku to 205 MW. Dzięki zrealizowanej w Połańcu inwestycji GDF SUEZ Polska Energia S.A. podwaja produkcję zielonej energii. Do tej pory kształtowała się ona na poziomie 700 GWh. Z Zielonym Blokiem wyniesie 1500 GWh. Rocznie z nowego bloku popłynie 1,2 TWh. Oznacza to, że aż 600 000 gospodarstw domowych może zasilać energia produkowana w nowej jednostce. W Elektrowni Połaniec będzie spalane blisko 1 mln ton biomasy rocznie.

Zielony Blok to kocioł z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym (CFB), STG - generator turbiny parowej i infrastruktura, czyli pełny system dostaw: nowa linia rębaka drewna i magazyny paliwa, place magazynowe, tory kolejowe, drogi, punkty rozładowcze i niezbędne przenośniki.

Inwestycja w Połańcu pozwoliła firmie na zdobycie tytułu lidera rynku energii zielonej w Polsce. – To nasza największa i najbardziej przełomowa inwestycje realizowana w Polsce. Projekt ten potwierdza, że rozumiemy konieczność godzenia potrzeb środowiska naturalnego, interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa energetycznego kraju – stwierdza Grzegorz Górski, prezes GDF Suez Energia Polska. – Od lat GDF SUEZ wierzyło i inwestowało w energię odnawialną, poszukując nowych rozwiązań, które były atrakcyjne ekonomicznie i jednocześnie przyjazne dla środowiska – dodaje Jean Francois-Cierlli, wiceprezes Grupy GDF SUEZ.

Zrealizowany przez GDF SUEZ projekt przyczyni się on do spadku rocznej emisji CO2 do 1,2 mln ton rocznie. – W porównaniu do innych bloków, kocioł fluidalny zainstalowany przez GSEP góruje pod względem najniższego poziomu emisji CO2 – przekonywał w materiale wyemitowanym w Wiadomościach 31 maja Igor Grela, dyrektor techniczny GDF SUEZ Energia Polska S.A.


źródło: GDF SUEZ

fot. GDF SUEZ

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ