Partner serwisu
31 października 2018

Regionalna konferencja ministerialna branży jądrowej w Bukareszcie

Kategoria: Aktualności

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii Tomasz Dąbrowski reprezentował Polskę podczas regionalnej konferencji ministerialnej branży jądrowej, która odbyła się w dniach 25-26 października 2018 r. w Bukareszcie.

Regionalna konferencja ministerialna branży jądrowej w Bukareszcie

- Kraje reprezentowane na tej konferencji są zainteresowane współpracą na rzecz bezpiecznego, przyjaznego dla środowiska i ekonomicznego wykorzystania energii jądrowej do celów pokojowych. Polska chciałaby być częścią tego procesu i będziemy otwarci na nowe inicjatywy w tym zakresie  – powiedział wiceminister Dąbrowski.

W spotkaniu współorganizowanym przez Agencję Energii Jądrowej (NEA) OECD uczestniczyli wysokiej rangi przedstawiciele resortów energetycznych i instytucji zaangażowanych w realizację projektów jądrowych  z Rumunii, Bułgarii, Węgier, Chorwacji, Czech, Słowacji, Słowenii, Serbii, Mołdawii i Polski.

Uczestnicy spotkania - przedstawiciele administracji , naukowcy,  eksperci branżowi - dyskutowali m.in. o rynkach energii elektrycznej w regionie, gospodarce odpadami promieniotwórczymi, bezpieczeństwie i regulacjach jądrowych, komunikacji społecznej przy projektach jądrowych oraz innowacjach i edukacji w dziedzinie energii jądrowej.

Spotkanie w takim formacie odbyło się po raz pierwszy. Inicjatywa jego organizacji wyszła od Agencji Energii Jądrowej OECD, która ma zamiar wdrożyć podejście regionalne w swojej działalności. Region Europy Środkowo-Wschodniej jest unikatowy, ponieważ nigdzie indziej na świecie nie występuje taka koncentracja państw zainteresowanych utrzymaniem lub wdrożeniem energetyki jądrowej. Głównym celem konferencji było zbadanie korzyści wynikających ze wzmocnionej współpracy jądrowej w regionie.

źródło: me.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ