Partner serwisu
07 listopada 2018

Wiceminister Tobiszowski: Warunkiem ewolucji w energetyce jest stabilność bezpieczeństwa państwa

Kategoria: Aktualności

- Energetyka węglowa i odnawialna muszą się wzajemnie uzupełniać, konkurencja nie jest tu konieczna, gdyż lepsze efekty zostaną osiągnięte dzięki współpracy i synergii. W Polsce w duchu przyjaznego współistnienia powinien się rozwijać szczególnie sektor offshore, czyli morskich farm wiatrowych – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas konferencji „Wielkoskalowe OZE a bezpieczeństwo energetyczne”. Debata, w której uczestniczył także Morten Baek, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii i Klimatu Danii odbyła się 7 listopada 2018 roku w Serocku. Została zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Wiceminister Tobiszowski: Warunkiem ewolucji w energetyce jest stabilność bezpieczeństwa państwa

Wiceminister Tobiszowski podkreślił, że głównym czynnikiem determinującym rozwój OZE będzie w przyszłości tempo spadku kosztów technologii i urynkowienia źródeł odnawialnych, a obszarem rozwoju energetyki odnawialnej stanie się bez wątpienia polska wyłączna strefa ekonomiczna Morza Bałtyckiego. Szacowany potencjał możliwych mocy zainstalowanych do 2035 roku wynosi na tym obszarze nawet 8 GW. – Morskie farmy wiatrowe przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa pracy polskiej sieci elektroenergetycznej dając wyższą stabilność generacji energii w porównaniu np. do fotowoltaiki czy farm lądowych – powiedział wiceszef resortu energii dodając, że obecnie trwają prace nad założeniami prawnymi dla rozwoju tej branży energetyki odnawialnej. Projekt ustawy powinien pozwalać na powstanie po 2020 roku systemowo uformowanego sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Wiceminister Grzegorz Tobiszowski dodał, że na wszystkie kwestie związane z rozwojem OZE należy patrzeć w kontekście zapewnienia krajowi bezpieczeństwa energetycznego i środowiskowego, a  w dłuższej perspektywie, taniej energii elektrycznej dla rozwijającej się gospodarki. Przypomniał działania Ministerstwa Energii na rzecz tworzenia klastrów energii odnawialnej, nowelizację ustawy o OZE wprowadzającą nowe mechanizmy wsparcia dla małych wytwórców energii elektrycznej, rozwój instalacji prosumenckich, biogazowni rolniczych czy efektywne wykorzystywanie lokalnie dostępnych zasobów energetycznych. – Rozumiemy potrzebę zmian w energetyce, które muszą podążać w kierunku trendów europejskich i światowych – stwierdził. Wyzwanie w tym przypadku stanowi zapewnienie infrastruktury sieciowej zdolnej do absorpcji energii pochodzącej z nowopowstających jednostek wytwórczych.

źródło: me.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ