Partner serwisu
11 grudnia 2018

Rekompensaty dla gospodarstw domowych

Kategoria: Aktualności

- Ministerstwo energii przygotowało ustawę, przewidującą pakiet działań osłonowych dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw w kontekście ewentualnego wzrostu cen energii elektrycznej – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji prasowej 10 grudnia 2018 r.

Rekompensaty dla gospodarstw domowych

Minister Tchórzewski przypomniał działania resortu, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

– Przygotowaliśmy Politykę energetyczną Polski do 2040 r. która określa kształt miksu energetycznego na kolejne dziesięciolecia –przypomniał.

Dodał, że ponadto w Sejmie trwają prace nad ustawą o wysokosprawnej kogeneracji. Działają także już ustawa o rynku mocy i nowelizacje ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Minister podkreślił również znaczenie procesu restrukturyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wprowadzonych normach jakości paliw stałych.

– Dzięki naszym regulacjom z rynku zniknęły paliwa najgorszej jakości – zaznaczył.

Szef resortu energii nawiązał do sytuacji na rynku UE i związanego z tym wzrostu cen uprawnień do emisji CO2

– To co dzieje się w innych krajach unijnych przekłada się bezpośrednio na sytuację w Polsce. Dlatego w ME pracujemy nad odbudowaniem zaufania społecznego do coraz bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej – powiedział. – Podjęliśmy wszelkie działania, które mają ochronić naszych obywateli przed ewentualnymi wzrostami cen prądu – podkreślił.

Ministerstwo energii przygotowało projekt ustawy, który zakłada program rekompensat.

– Będzie on obejmował m.in. gospodarstwa domowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Program zakłada powołanie Funduszu Efektywności Energetycznej i Rekompensat, a jego koszt to ok. 4-5 mld zł. Środki na ten cel pochodzić będą m.in. ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, środków budżetowych oraz wpływów z innych środków publicznych  – wyjaśnił minister Tchórzewski.

Rekompensaty obejmować będą okres od stycznia do grudnia 2019 r. – Dla gospodarstw domowych system ten nie będzie uciążliwy, a rekompensaty naliczana będzie automatycznie w formie rabatu przez spółki energetyczne dostarczające energię – wyjaśnił. – Jeszcze raz mogę zapewnić, że wydatki gospodarstw domowych za energię elektryczną pozostaną bez zmian – podkreślił minister Tchórzewski

źródło: me.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ