Partner serwisu

Senat przyjął ułatwienia dla prosumentów

Kategoria: Aktualności

Senatorowie bez głosu sprzeciwu  poparli poprawkę rządową zwalniającą osoby fizyczne planujące samodzielnie wytwarzać i sprzedawać do sieci energię elektryczną z obowiązku rejestracji działalności gospodarczej. Jeśli poprawka zostanie zaakceptowana przez Sejm to, przynajmniej w teorii,  każdy będzie mógł włączyć się do systemu energetycznego. 

Senat przyjął ułatwienia dla prosumentów

Niestety parlamentarzyści nie dali prosumentowi żadnego systemu wsparcia,  wręcz przeciwnie – zadecydowali, że obywatele sprzedadzą prąd taniej niż przedsiębiorstwa.

Koalicja Klimatyczna od początku prac parlamentarnych  nad tzw. małym trójpakiem zwracała uwagę na to, że już w proponowanej nowelizacji prawa energetycznego powinny znaleźć się zapisy umożliwiające zaistnienie  tzw. prosumenta  –  aktywnego konsumenta, który zużywa i produkuje energię na własne potrzeby, a jej nadwyżki sprzedaje do sieci.

 –  Cieszymy się, że Senat docenił rolę prosumenta i zaakceptował  to, czego nie chcieli wprowadzić posłowie. To niezbędny krok w kierunku rozwoju rynku prosumenckiego. Źle się stało, że równocześnie ograniczył cenę sprzedaży energii do 80% średniej ceny z ubiegłego roku. Tym bardziej potrzebne jest więc uchwalenie rządowej Ustawy o OZE, która wprowadzi system taryf stałych dla mikroinstalacji. Tylko wtedy będzie można mówić o  prawdziwej rewolucji – komentuje Ilona Jędrasik, rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.

W aktualnym systemie prawnym przeciętny Kowalski traktowany jest tak samo jak wielka elektrownia – musi być osobą prawną, posiadać koncesję, zapłacić za włączenie do sieci etc. W efekcie,  co jest ewenementem na skalę europejską,  zdecydowana większość mikroinstalacji w Polsce nie jest podłączona do sieci elektroenergetyczneji.


źródło: Koalicja Klimatyczna

fot. www.sxc.hu

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ