Partner serwisu

Dalkia Warszawa: mniejsze straty na sieci

Kategoria: Aktualności

Dalkia Warszawa otrzymała od Komisji Europejskiej notyfikację pomocy publicznej z Funduszu Szwajcarskiego dla projektu „Węzły indywidualne dla Warszawy”.  Projekt wpłynie na zwiększenie efektywności energetycznej i zmniejszenie rocznej emisji CO2 o 15 tysięcy ton. 

Dalkia Warszawa: mniejsze straty na sieci

– Projekt przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców Warszawy. Pozwoli również na realizację zobowiązań inwestycyjnych podjętych w prywatyzacji warszawskiej sieci ciepłowniczej, które zakładają stałe zwiększanie bezpieczeństwa dostaw ciepła i wzrostu efektywności sieci – mówi Michał Machlejd, prezes zarządu Dalkii Warszawa.

Inwestycja jest ogromnym przedsięwzięciem zaplanowanym na lata 2012-2016 na terenie miasta stołecznego Warszawy. Projekt obejmie zamianę 100 węzłów grupowych  na indywidualne w 765 budynkach, w dzielnicach: Mokotów, Wola, Praga Południe, Żoliborz i Bielany, Śródmieście, Ochota. Łącznie w warszawskim systemie ciepłowniczym funkcjonuje ponad 500 węzłów grupowych, z czego prawie 300 jest własnością Dalkii Warszawa. Projekt zakłada ograniczenie strat ciepła „na przesyle”. Pozwoli to na zaoszczędzenie rocznie 148.771 GJ ciepła, co jest równoważne ogrzaniu ok. 1.000 nieenergooszczędnych mieszkań o powierzchni 50m2.

– Odbiorcom projekt umożliwi prowadzenie własnej, niezależnej gospodarki ciepłem w budynku oraz daje możliwości zlikwidowania nieefektywnych i niebezpiecznych w użytkowaniu piecyków gazowych poprzez zastąpienie ich bezpieczną i tańszą formą podgrzewania ciepłej wody z indywidualnego węzła cieplnego. Czyli: sprawniej, taniej i bezpieczniej – mówi Ryszard Płotnicki, dyrektor Jednostki Realizacji Projektu, Dalkia Warszawa.

Na przełomie  2012 i 2013 roku Dalkia Warszawa zlikwidowała 8 węzłów grupowych, wybudowała 26 indywidualnych węzłów cieplnych oraz 1.265,6 m sieci ciepłowniczej preizolowanej. Do końca 2013 roku planowana jest likwidacja kolejnych 26 węzłów grupowych oraz budowa węzłów indywidualnych w 141 budynkach oraz wykonanie ok. 6,7 km sieci ciepłowniczej preizolowanej.

Oprócz unikniętych emisji CO2, projekt przyczyni się również do zmniejszenia szkodliwych emisji 56 ton SO2,  28 ton NOx, 2 tony pyłów. 


Zdjęcie: Indywidualny węzeł cieplny, archiwum Dalkii Warszawa

źródło: Dalkia Warszawa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ