Partner serwisu
20 grudnia 2018

134 mln zł na budowę bloku energetycznego w Koksowni Radlin

Kategoria: Aktualności

- Od wielu lat obserwujemy bardzo silne oddziaływanie trendów technologicznych i biznesowych na sektor energii powodujące coraz szybsze i głębsze przeobrażenia. W konsekwencji proces ten przyczynia się do rozwoju nowoczesnej gospodarki- powiedział minister Grzegorz Tobiszowski 19 grudnia 2018 r w Warszawie podczas podpisana umowy pomiędzy JSW KOKS S.A. a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie wsparcia finansowego budowy bloku energetycznego w Koksowni Radlin.

134 mln zł na budowę bloku energetycznego w Koksowni Radlin

Pozyskane w ten sposób środki NFOŚ mają charakter pożyczki preferencyjnej w wysokości 134 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Działanie 1.2 Promowanie efektywności energetycznej i korzystanie z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach.

- Według wiceministra Tobiszowskiego -Projekt wpisuje się w politykę wspierania przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach poprzez promowanie wykorzystania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe.

Głównym celem projektu jest poprawa środowiska naturalnego poprzez zwiększenie efektywności energetycznej w drodze zagospodarowania nadmiarowego gazu koksowniczego, jako paliwa, minimalizując tym samym straty spowodowane bezużytecznym spalaniem gazu koksowniczego. Blok energetyczny będzie wytwarzał energię elektryczną w skojarzeniu z ciepłem użytkowym w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Zarówno energia elektryczna, jak i ciepło będą przeznaczone na potrzeby funkcjonowania Koksowni Radlin, a nadwyżki sprzedawane będą odbiorcom zewnętrznym w tym na potrzeby mieszkańców miasta Radlin.

Dodatkowym efektem realizacji inwestycji będzie poprawa bezpieczeństwa energetycznego oraz środowiskowego wizerunku przedsiębiorstwa.

źródło: me.gov.pl
Bogdan Kasierski
2018-12-20
Drugi Święty Graal fizyki i niespełnione od kilkudziesięciu już lat marzenie ludzkości to energia termojądrowa (fuzja jądrowa), która będzie prawdziwie skutecznym i trwałym rozwiązaniem światowego kryzysu energetycznego.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ