Partner serwisu
20 grudnia 2018

Negocjacje Pakietu Zimowego zakończone - wstępny kompromis został osiągnięty

Kategoria: Aktualności

Ponad dwuletnie negocjacje tzw. pakietu zimowego zakończyły się. W nocy z 18 na 19 grudnia 2018 r. Rada UE, Komisja Europejska i Parlament Europejski osiągnęły kompromis w zakresie dwóch ostatnich dokumentów określających nowy kształt rynku energii elektrycznej.

Negocjacje Pakietu Zimowego zakończone - wstępny kompromis został osiągnięty

Po długich i trudnych negocjacjach strony osiągnęły wstępne porozumienie co do treści Rozporządzenia w sprawie wspólnego rynku energii elektrycznej i Dyrektywy w sprawie wspólnych zasad rynku energii elektrycznej.

Określono m.in. zasady funkcjonowania mechanizmów mocy, ważne dla polskiego rynku mocy, w tym aukcji mocy zaplanowanej na najbliższy piątek. Uzgodniono, że istniejące jednostki emitujące powyżej 550 gCO2/KWh będą mogły otrzymywać płatności w ramach mechanizmów mocy do 1 lipca 2025 r. Dzięki stanowczemu stanowisku Polski zapewniono, że wszystkie kontrakty zawarte przed 31 grudnia 2019 roku będą w pełni respektowane przez cały okres ich obowiązywania, bez konieczności dostosowania ich do nowych reguł. Nowe przepisy zapewniają także wzmocnienie roli konsumentów energii elektrycznej oraz ich ochronę przed ewentualnym wystąpieniem nadużyć na rynku.

Musimy przyjrzeć się dokładnie ostatecznemu tekstowi ustalonemu na trilogu, ale już teraz mogę stwierdzić, że dzięki ogromnemu wysiłkowi zespołu negocjacyjnego główne cele Polski zostały osiągnięte. Stabilne otoczenie regulacyjne jest kluczowym elementem zapewniającym efektywną i bezpieczną transformację polskiej elektroenergetyki - powiedział Minister Krzysztof Tchórzewski.

Ministerstwo Energii oczekuje na finalny tekst dokumentów. Po jego publikacji rozpoczną się prace nad implementacją nowych przepisów.

źródło: me.gov.pl
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ