Partner serwisu
11 stycznia 2019

Elektrociepłownie z PGE GiEK przeszły do PGE Energii Ciepła

Kategoria: Z życia branży

Do PGE Energia Ciepła przeszło sześć elektrociepłowni należących do tej pory do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, tj. elektrociepłownia w Bydgoszczy, elektrociepłownia w Rzeszowie, elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim, elektrociepłownia w Lublinie Wrotków, elektrociepłownia w Zgierzu oraz elektrociepłownia
w Kielcach.

Elektrociepłownie z PGE GiEK przeszły do PGE Energii Ciepła

– Za nami realizacja skomplikowanego i wielowątkowego projektu integracji aktywów ciepłowniczych, który przeprowadziliśmy zgodnie z przyjętym harmonogramem i zakończyliśmy w planowanym terminie. Osiągnęliśmy pełen sukces w budowaniu silnego polskiego podmiotu, lidera ciepłownictwa. Jestem przekonany, że zarówno sam proces konsolidacji, jak i funkcjonowanie spółki PGE EC w ramach Grupy, będą wskazywane jako modelowy przykład dla innych – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Dzięki konsolidacji aktywów powstał jeden, silny podmiot ciepłowniczy – największa firma na rynku ciepła w Polsce, dysponująca czternastoma elektrociepłowniami w największych miastach, o łącznej zainstalowanej mocy cieplnej 7,7 GW oraz 4,1 GW zainstalowanej mocy elektrycznej. Tym samym PGE Energia Ciepła posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła
z kogeneracji.

Przeprowadzone zmiany miały charakter porządkujący i optymalizujący, a ich celem była przede wszystkim szybka i skuteczna transformacja wewnętrznej organizacji i kultury spółki. Zmiana właściciela wewnątrz Grupy wiąże się również ze zmianą nazwy wszystkich nowych oddziałów, czyli procesem rebrandingu. Kolejnym etapem porządkowania aktywów w ramach zdefiniowanych linii biznesowych będzie wydzielenie do PGE GiEK Elektrowni Rybnik.

– Integracja aktywów ciepłowniczych w PGE Energia Ciepła przełoży się na większą efektywność zarządczą oraz nowe perspektywy rozwoju spółki. Naszą ambicją jest bycie firmą ciepłowniczą pierwszego wyboru, zorientowaną na klienta oraz dobrym, lokalnym partnerem współpracującym z samorządami – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Filarami działalności PGE Energia Ciepła są wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, sprzedaż
oraz zapewnienie niezawodności dostaw ciepła, a także inwestycje i rozwój nowych obszarów biznesowych. Oferowane przez firmę ciepło sieciowe przyczynia się do poprawy jakości powietrza w polskich miastach poprzez zmniejszanie smogu.

PGE Energia Ciepła planuje zwiększanie potencjału ciepłowniczego, wzrost udziału w zarządzaniu sieciami ciepłowniczymi i budowę do 2030 r. 1000 MW nowych mocy kogeneracyjnych. Zgodnie ze Strategią Ciepłownictwa Grupy PGE udział paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez PGE Energia Ciepła energii powinien przekroczyć 50 proc. do roku 2030.

Do kluczowych przedsięwzięć należeć będzie modernizacja i rozwój lokalnych systemów ciepłowniczych, wprowadzający technologię kogeneracyjną i dywersyfikujący miks paliwowy, co pozytywnie wpłynie na jakość powietrza i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne lokalnej społeczności.

– Przed nami dużo wyzwań zarówno organizacyjnych, jak i biznesowych. Zarządzanie dużym, zintegrowanym branżowo podmiotem, którego spółki i oddziały zlokalizowane są w całej Polsce, będzie wymagało precyzji w planowaniu działań i podejmowaniu decyzji wpisujących się w lokalny kontekst, jak również realizujących strategię całej Grupy. Wierzę, że PGE Energia Ciepła stanie się rozpoznawalną i uznaną firmą na rynku, nie tylko ze względu na skalę i zakres swojej działalności, ale także jako zespół kompetentnych i doświadczonych pracowników, ekspertów branży ciepłowniczej – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

PGE Energia Ciepła w liczbach i jej spółki zależne w liczbach (dane za 2017 r.):

 • moc elektryczna zainstalowana:  4,12 GWe
 • moc cieplna zainstalowana:  7,72911 GWt
 • produkcja energii elektrycznej:   16,57 TWh
 • długość sieci ciepłowniczych:  524,50 km
 • liczba użytkowników ciepła sieciowego:   ok. 1,3 mln
 • produkcja ciepła:   46,23 PJ

Harmonogram procesu konsolidacji aktywów ciepłowniczych w PGE Energia Ciepła

 • 14 listopada 2017 r. Grupa PGE przejęła polskie aktywa francuskiego koncernu EDF
 • 4 grudnia 2017 r. Ogłoszenie Strategii Ciepłownictwa Grupy Kapitałowej PGE
 • 20 czerwca 2018 r. Zatwierdzenie planu podziału przez Zarządy PGE Górnictwo
 • i Energetyka Konwencjonalna oraz PGE Energia Ciepła
 • 2 stycznia 2019 r. Przejęcie przez PGE Energia Ciepła sześciu elektrociepłowni należących do PGE GiEK

źródło: informacja prasowa
Ewa
2019-01-14
"Zmiana właściciela wewnątrz Grupy wiąże się również ze zmianą nazwy wszystkich nowych oddziałów, czyli procesem rebrandingu" - zmiana nazw to jeszcze nie jest proces rebrandingu. Czy to znaczy, że będą tworzyć nową markę?
Bogdan Kasierski
2019-01-18
za 5-15 lat będą już komercyjne mini reaktory termojądrowe, czas zwijać kopalnie
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ