Partner serwisu
15 stycznia 2019

TAURON dla młodych energetyków

Kategoria: Aktualności

Szkoły zawodowe, centra kształcenia zawodowego, zespoły szkół uczące w zawodach elektryka i energetyka - TAURON Dystrybucja współpracuje już z 28 ośrodkami edukacyjnymi w celu wspieranie kształcenia w zawodzie elektryka i energetyka. W ostatnim czasie pięć z nich zostało wyposażonych w nowoczesny sprzęt i narzędzia służące do nauki zawodu.

TAURON dla młodych energetyków

Od kilku lat TAURON zawiera ze szkołami zawodowymi porozumienia, określające  zasady i formy współdziałania na rzecz rozwoju edukacji zawodowej w obszarze elektroenergetyki. W ramach tej współpracy organizowane są praktyki i staże zawodowe, wyjazdy dydaktyczne, a także prelekcje i pokazy prowadzone przez kadrę techniczną TAURONA. Uczniowie mają możliwość zwiedzania obiektów energetycznych, zapoznają się z warunkami i metodami pracy w energetyce oraz otrzymują informacje na temat warunków pracy i możliwości rozwoju zawodowego w TAURONIE.

Chcemy przekonać młodych ludzi, że energetyk, to zawód z przyszłością, a TAURON to  perspektywiczny pracodawca. Podejmujemy wiele działań, żeby pokazać, jak ważny jest zawód energetyka i jak dużo zależy od pracy naszych ekip monterskich. Narzędzia i technologie, które wykorzystują nasze ekipy podczas wykonywania codziennych obowiązków, są na najwyższym światowym poziomie. I na takich urządzeniach powinny kształcić się przyszli elektrycy energetycy. Wówczas młodzi ludzie po szkole, przyjdą do firmy przygotowani do profesjonalnego i bezpiecznego wykonywania zawodu - mówi Robert Zasina, prezes TAURON Dystrybucja.

Jedną z form współpracy ze szkołami jest dostarczanie przez TAURON sprzętu, urządzeń i podzespołów, przeznaczonych do modernizacji pracowni, w których uczy się młodzież z klas o profilu elektrycznym.  Nie różni się on niczym od wykorzystywanego w codziennej pracy. Dzięki temu absolwenci szkoły zatrudnieni potem w branży energetycznej są lepiej przygotowani do wykonywania zawodu w rzeczywistych warunkach. Przekazywany sprzęt to między innymi rozłączniki, wyłączniki, styczniki, autotransformatory, złącza kablowo-pomiarowe, rozdzielnice, liczniki i wiele innych rodzajów urządzeń.

Na początku stycznia kolejna pracownia elektryczna wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt i wyposażenie. Zespole Szkół Energetycznych w Krakowie, czyli popularna „Loretańska”, to szkoła z ogromnymi tradycjami, której absolwenci od wielu lat pracują w energetyce.

Na najbliższe miesiące, wspólnie z TAURONEM, zaplanowaliśmy wzmocnienie działań nastawionych na promocję zawodu elektryka wśród tegorocznych absolwentów ostatnich klas gimnazjum i szkoły podstawowej oraz wśród ich rodziców. Chcemy wspierać promocję tego ważnego dla gospodarki zawodu, skierowanej do młodego człowieka wybierającego dalszą ścieżkę edukacyjną. Konieczne jest również przełamanie stereotypów i pokazanie wielu atrakcyjnych form zawodu energetyka - tłumaczy Marek Kolarski, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Krakowie.

Wcześniej, bo pod od koniec 2018 roku, sprzęt i urządzenia trafiły do innych szkół z terenu działania TAURONU: Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy, Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tarnowie.

Działania te powiązane są również z programem POWER realizowanym przez Grupę TAURON. Na początku grudnia, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, zainaugurowany został Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), stanowiący ważny element w rozwiązaniu problemów rynku pracy w sektorze energetycznym. Projekt kładzie nacisk właśnie na sposoby i jakość kształcenia zawodowego młodzieży.

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło. Od 2010 roku akcje TAURON Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie – RESPECT Index.

źródło: Tauron
fot. Tauron
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ