Partner serwisu
18 stycznia 2019

Energetyka wiatrowa – wciąż niewykorzystana szansa

Kategoria: Aktualności

Najwyższa Izba Kontroli trafnie ujmuje problemy sektora odnawialnych źródeł energii – to stanowisko Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, skupiającego 90 proc. firm działających na tym rynku. Chociaż technologia wiatrowa mogłaby przyczynić się do trwałego obniżenia cen prądu, to ciągle istnieją poważne bariery hamujące jej rozwój w naszym kraju. Po spotkaniu szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego z Zarządem PSEW - na czele z jego Prezesem Januszem Gajowieckim - Izba rozważa ponowną kontrolę tego obszaru w zakresie usuwania barier ograniczających rozwój energii wiatrowej.

Energetyka wiatrowa – wciąż niewykorzystana szansa

Przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) spotkali się z prezesem NIK, by rozmawiać o możliwościach, jakie daje dziś energetyka wiatrowa w zakresie transformacji energetycznej Polski. Punktem wyjścia dyskusji był niedawny raport NIK  dotyczący zielonej energii. Izba ostrzegała w nim, że osiągnięcie przez Polskę założonego celu 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w 2020 r. może być zagrożone. Inspektorzy wskazywali m.in. na brak konsekwentnej polityki państwa wobec OZE, opóźnienia w wydawaniu przepisów wykonawczych oraz brak stabilnego i przyjaznego otoczenia prawnego dla inwestycji w energię ze źródeł odnawialnych. W konsekwencji nasz kraj może stanąć przed koniecznością transferu takiej energii z państw, które mają jej nadwyżkę. Koszt tego typu operacji oblicza się na 8 mld zł rocznie.

- Dziękuję NIK za ten raport, bo uporządkował on dyskusję o zielonej energii - stwierdził podczas spotkania Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. PSEW podkreśla, że na hamowaniu energetyki wiatrowej w Polsce stracimy wszyscy. Postęp technologiczny sprawił, że energia wiatrowa jest obecnie stabilna i opłacalna. Eksperci branżowi przekonują, że zwiększanie jej udziału w ogólnym zużyciu energii obniży cenę prądu i tym samym przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności naszej gospodarki. Pieniądze związane z wytwarzaniem takiej energii zostają w Polsce (chodzi zarówno o podatki, jak i o rozwój przemysłu produkującego poszczególne części wiatraków w naszym kraju). Zmienia się także nastawienie społeczeństwa do farm wiatrowych. Badania przeprowadzone przez PSEW pokazują, że 70 proc. Polaków nie jest przeciwna rozwojowi energetyki wiatrowej.

W tej sytuacji Stowarzyszenie pracuje na rzecz poprawy przepisów i regulacji, by zwiększyć wykorzystanie energii wiatrowej w Polsce. Także NIK jest za usunięciem barier hamujących jej rozwój. A tych nie brakuje. Na przykład niemożliwe jest w Polsce stawianie najnowocześniejszych wiatraków, wykorzystywanych choćby w Niemczech, mimo że są one bardziej wydajne.

- Inwestorzy są zainteresowani modernizowaniem w przyszłości farm wiatrowych, ale obecne przepisy sprawiają, że nie mogą w miejsce starych urządzeń postawić nowocześniejszych, dzięki którym można byłoby zwiększyć moc farmy wiatrowej lub ograniczyć liczbę wiatraków, zachowując produkcję na porównywalnym poziomie - dodał Gajowiecki.

Po zapoznaniu się z informacjami przedstawionymi przez ekspertów PSEW prezes NIK rozważa przeprowadzenie kontroli doraźnej skoncentrowanej na funkcjonowaniu energetyki wiatrowej. Intencją Izby byłoby przygotowanie rekomendacji dotyczących zmian w prawie, które zabezpieczyłyby interesy państwa i obywateli, umożliwiając jednocześnie rozwój technologii wykorzystywanej z powodzeniem w wielu europejskich krajach.

źródło: nik.gov.pl
Bogdan Kasierski
2019-01-18
za 5-15 lat będą już komercyjne mini reaktory termojądrowe, czas zwijać kopalnie
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ