Partner serwisu
22 stycznia 2019

Sytuacja w JSW - rozmowy ze stroną społeczną

Kategoria: Z życia branży

Fundusz stabilizacyjny JSW oraz nowe inwestycje spółki to główne tematy rozmów ministrów energii Krzysztofa Tchórzewskiego i Grzegorza Tobiszowskiego z przedstawicielami reprezentatywnych związków zawodowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Spotkanie odbyło się 21 stycznia 2019 r. w Katowicach. W rozmowach udział wzięli posłowie Grzegorz Janik i Grzegorz Matusiak.

Sytuacja w JSW - rozmowy ze stroną społeczną

Podczas spotkania rozwiano wątpliwości związane z informacjami medialnymi dotyczącymi Funduszu Stabilizacyjnego JSW. Środki te mogą być użyte jedynie na rzecz Jastrzębskiej Spółki Węglowej w dwóch przypadkach - zagrożenia utraty płynności finansowej spółki oraz wsparcia niezbędnych wydatków inwestycyjnych w JSW. Strona społeczna zgłosiła potrzebę konsultacji procesu decyzyjnego dotyczącego wydatkowania środków z Funduszu.

Podczas spotkania omawiano także zapowiedziane przez zarząd JSW nowe inwestycje, m.in. nową kopalnię w budowie BZIE - Dębina oraz możliwość zakupu przez JSW Przedsiębiorstwa Budowy Szybów (PBSz).

Rozmowy dotyczyły także spraw związanych z rozwiązaniem kryzysu w zarządzie spółki i Radzie Nadzorczej. W najbliższym czasie zostaną przedstawione przez Ministerstwo Energii propozycje w tej sprawie.

Strony uzgodniły, że spotkania w takiej formule będą odbywały się cyklicznie, co najmniej raz na kwartał.

                                                                ***

Stabilizacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty to portfel instrumentów finansowych. Obecnie zgromadzono w nim 1,85 mld zł. Fundusz powstał zgodnie z zapisami Strategii GK JSW na lata 2018-2030.

Środki zgromadzone w funduszu mogę być użyte jedynie w dwóch przypadkach:

  • w razie zagrożenia utraty płynności finansowej spółki w czasie niekorzystnych cen węgla i koksu,
  • wsparcia niezbędnych wydatków inwestycyjnych JSW, takich jak rozbudowa mocy wydobywczych czy zwiększenie dostępu do złóż.
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ