Partner serwisu
29 stycznia 2019

Jak polityka energetyczno-klimatyczna UE wpłynie na ceny prądu w Polsce?

Kategoria: Z życia branży

Polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej bardzo mocno wpływa na miks energetyczny oraz ceny energii elektrycznej i ciepła w Polsce. W ostatnich latach zreformowano system ETS, czyli handlu emisjami CO2 – który przez lata był przewymiarowany. Teraz został zawężony i co dwa lata będzie regularnie się kurczył. To stworzy silny impuls do wychodzenia ze źródeł wysokoemisyjnych. Do każdego z nich doliczany jest obecnie coraz wyższy tzw. podatek węglowy czy ekologiczny.

Jak polityka energetyczno-klimatyczna UE wpłynie na ceny prądu w Polsce?

Polski miks energetyczny w produkcji energii elektrycznej w 80 proc. opiera się na węglu, a w ciepłownictwie – w ponad 90 proc. Wzrost cen energii dotknie wszystkich. Zarówno w domach – gdzie taryfa G jest prostsza do ograniczania, ale też w sektorach, gdzie ceny mogą być uwolnione.

– Impuls do trwałego wzrostu energii z niskoemisyjnych źródeł będzie stały. Dyskusja w przestrzeni publicznej będzie miała miejsce przy kolejnych taryfach na następny rok – powiedział serwisowi eNewsroom Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego – Takie rozwiązanie jest działaniem doraźnym. W przypadku obecnych cen CO2 na poziomie 25 euro, debata na ten temat już trwa.

Cały materiał można znaleźć TUTAJ

źródło: enewsroom.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ