Partner serwisu
06 lutego 2019

Polskie firmy górnicze zdobywają azjatyckie rynki

Kategoria: Aktualności

- Polska ze światowej klasy wiedzą i doświadczeniem w branży wydobywczej, energetycznej i metalurgicznej jest gotowa wspierać Bangladesz w trwającym procesie transformacji i modernizacji swojego przemysłu wydobywczego. Chcemy także zapoznać się z doświadczeniami globalnymi w tym zakresie – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w Dhace, w Bangladeszu 5 lutego 2019 r. podczas dwustronnych rozmów z Ministrem Energii i Zasobów Mineralnych Nasrulem Hamidem oraz Ministrem Spraw Zagranicznych A.K. Abdulem Momenem.

Polskie firmy górnicze zdobywają azjatyckie rynki

Polska posiada bogate doświadczenie w sektorze górniczym, nasze firmy wdrażają nowoczesne technologie, rozwijają się dynamicznie i są konkurencyjne na światowych rynkach. Gospodarka Bangladeszu jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się na świecie, o średnim wzroście w ostatniej dekadzie na poziomie ponad 6% PKB. Kraj ten stoi przed olbrzymimi wyzwaniami infrastrukturalnymi, m.in. w przemyśle wydobywczym, a zapotrzebowanie na energie będzie coraz większe.

- Nasze firmy są gotowe do realizacji dużych przedsięwzięć przemysłowych. To, co możemy zaoferować partnerom z Bangladeszu to m.in. wsparcie merytoryczne, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz dostawy rozwiązań technologicznych, maszyn i urządzeń górniczych. Potencjał dla rozwoju naszej współpracy bilateralnej jest ogromny i powinniśmy go wykorzystać dla wzmocnienia gospodarek obu krajów- dodał minister.

Polskie firmy górnicze i okołogórnicze mogą zaoferować bengalskim partnerom kompleksową ofertę sektora węglowego obejmującą realizację studium wykonalności kopalń, ich wybudowanie i wyposażenie, transfer technologii (metoda długościanowa, czysty węgiel), rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo pracy, szkolenia i współpracę ekspercką.

Obecnie węgiel zaspokaja zaledwie 2,5% potrzeb energetycznych Bangladeszu, a największy udział w mixie energetycznym zajmuje gaz. Jednak ze względu na wyczerpywanie się jego zasobów planowany jest rozwój energetyki węglowej. Jego wydobycie ma wzrosnąć z 8,5 mln ton w 2015 r. do 80 mlt w 2030 r., co umożliwi wytwarzanie 20 000 MW energii. Rząd w Dhace planuje zwiększenie udziału węgla w produkcji energii do 50% do roku 2022, dzięki m.in budowie nowych elektorowi węglowych. 

Podczas seminarium nt. współpracy w przemyśle węglowym pomiędzy naszymi krajami wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski uroczyście wręczył Konsulowi Honorowemu RP w Dhace Eshadurowi Rahmanowi nominację na Generalnego Konsula Honorowego RP w Bangladeszu. Konsul Honorowy pełni szczególną rolę w rozwoju stosunków handlowych, gospodarczych, kulturalnych i naukowych oraz udziela pomocy i opieki obywatelom Polski.                                                                    

                                                           -   -   -

Podczas wizyty w Dhace Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju R. Domagalskiego-Łabędzkiego w lutym 2016 roku, strona polska przedstawiła kompleksową ofertę sektora węglowego obejmującą realizację studium wykonalności kopalń, ich wybudowanie i wyposażenie, transfer technologii (metoda długościanowa, czysty węgiel), rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo pracy, szkolenia i współpracę ekspercką oraz atrakcyjne finansowanie – niskooprocentowany (poziom 1% - 2%) kredyt rządowy.

Strona bangladeska wyraziła duże zainteresowanie całą ofertą oraz jej poszczególnymi aspektami. By ułatwić inwestycje polskich firm na tamtejszym rynku, strona bengalska była nawet gotowa przyjąć specjalna ustawę, która pozwoliłaby na eksploatację złóż węgla, ropy i gazu bez przetargu (z opcji takiej skorzystały dotychczas Gazprom i Sinopec). Wtedy jednak strona polska nie podjęła jednak żadnych działań w tej sprawie.

źródło: me.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ