Partner serwisu
15 lutego 2019

ECO wyda w cztery lata 220 milionów na inwestycje

Kategoria: Z życia branży

Wczorajszy dzień przyniósł niezwykle istotne rozstrzygnięcia dotyczące finansowania zaplanowanych na najbliższe lata inwestycji opolskiego koncernu ciepłowniczego. Energetyka Cieplna Opolszczyzny, rozpoczęła współpracę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). W całej Grupie Kapitałowej ECO budżet zadań zaplanowanych do realizacji w latach 2019 – 2022 w ramach programu „Zwiększenie efektywności energetycznej i cieplnej”, w którym uczestniczą środki EBI, przekracza 220 mln złotych.

ECO wyda w cztery lata 220 milionów na inwestycje

– Uzyskanie kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego nie jest sprawą łatwą, ale warto podjąć takie wyzwanie – mówi Paweł Krawczyk członek zarządu ECO SA – oferowane warunki – w tym cenowe – są znacznie korzystniejsze niż w innych instytucjach finansowych. Wśród celów jakie stawia przed sobą EBI jest mowa wprost o wspieraniu działań w dziedzinie klimatu, a przedstawiony przez nas program inwestycyjny ma istotny wpływ na poprawę środowiska i ochronę klimatu.

EBI podejmuje decyzje w zakresie udzielania kredytów na podstawie analiz jakości projektów, jednak do bezpośredniego finansowania zakwalifikować mogę się tylko te, których wartość jest znacząca i przekracza 25 mln euro. Grupa Kapitałowa ECO zaplanowała do realizacji trzy grupy projektów. Pierwsza z nich dotyczy budowy gazowych układów kogeneracyjnych i pochłonie ponad połowę budżetu całego programu. Kolejne dwie grupy obejmują realizację zadań sieciowych oraz modernizację gazowych i olejowych źródeł ciepła i zamianę źródeł węglowych na gazowe.

– Przy budowie programu inwestycyjnego braliśmy pod uwagę wiele czynników, naszym priorytetem była jednak jego realność – podkreśla Paweł Krawczyk – dla wielu zadań mamy zaplanowane współfinansowanie z funduszy unijnych z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

EBI finansuje do 50% wartości zadania, jednak dzięki pozyskanym dotacjom wysokość finansowania łączonego może sięgnąć nawet 90% wartości inwestycji.

– To źródło długoterminowego finansowania służące realizacji wieloletniego planu inwestycyjnego w grupie kapitałowej – mówi Monika Stypułkowska, członek zarządu ECO SA

Środki przyznane ECO na finansowanie inwestycji w Grupie Kapitałowej ECO stanowią element realizacji Planu Inwestycyjnego dla Europy, zwanego potocznie Planem Junckera. W ramach tak zwanego „dużego okna” finansowane są duże inwestycje infrastrukturalne o wartości ponad 100 milionów złotych i projekty innowacyjne wartych więcej niż 30 milionów złotych. Europejski Bank Inwestycyjny w 2018 zatwierdził zaledwie pięć polskich projektów.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ