Partner serwisu
15 marca 2019

Geologia mocnym wsparciem dla rozwoju gruntowych pomp ciepła

Kategoria: Aktualności

Forum Pomp Ciepła to coroczne spotkania skupiające inwestorów, wykonawców i potencjalnych klientów zainteresowanych alternatywnymi rozwiązaniami grzewczymi. Oprócz aspektu biznesowego, ma na celu integrację całej branży, a także wymianę wiedzy i doświadczeń między specjalistami. Ponieważ znajomość budowy geologicznej jest kluczowa w projektowaniu systemów gruntowych pomp ciepła na wydarzeniu tym nie mogło zabraknąć geologów z Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB.

Geologia mocnym wsparciem dla rozwoju gruntowych pomp ciepła

Mimo, że inwestycje tego typu wymagają sporych nakładów finansowych, gruntowe pompy ciepła znajdują w Polsce wielu zwolenników. Z pewnością wpływ na taką sytuację, ma wygoda i bezpieczeństwo urządzenia, jego mała awaryjność, fakt, że nie wymaga obsługi, no i to, że praktycznie można je instalować wszędzie.

No właśnie - czy w każdych warunkach geologicznych instalacja gruntowych pomp ciepła jest możliwa, bezpieczna dla środowiska i opłacalna ekonomicznie? Takie pytania najczęściej kierowano do ekspertów PIG - PIB. O ile nie czuliśmy się fachowcami, by odpowiadać na ostatnie ze wskazanych pytań, na dwa pierwsze udzielaliśmy profesjonalnych porad. Mając do dyspozycji największy w Polsce zasób danych geologicznych – Centralną Bazę Danych Geologicznych – z profilami otworów wiertniczych i mapami geologicznymi „od ręki” udzielaliśmy porad i wyjaśnialiśmy zależność powodzenia inwestycji od budowy geologicznej.

Wykorzystując czytelne dla odbiorców nie będących geologami infografiki, a także mapy potencjału geotermalnego wyjaśnialiśmy kluczowe znaczenie informacji geologicznej w procesie projektowania systemów geotermii niskotemperaturowej wykorzystujących otworowe wymienniki ciepła. Wyjaśnialiśmy, że tylko dzięki rzetelnej wiedzy o budowie geologicznej podłoża (rodzaju skał i ich przewodności cieplnej) inwestor, może dobrać optymalną liczbę wierceń i w wielu przypadkach, kiedy warunki geologiczne są korzystne, zmniejszyć nakłady finansowe na wykonanie sytemu geotermalnego. W efekcie uzyskuje się wtedy szybszy czas zwrotu inwestycji. A zatem informacja geologiczna może mieć kluczowe znaczenie w ogólnym rachunku ekonomicznym dla osób, które zdecydują się na wymianę starych, zatruwających środowisko instalacji grzewczych na nowe, energooszczędne i niskoemisyjne rozwiązania.

O ile zasoby CBDG robiły na odwiedzających nasze stoisko duże wrażenie, to jednak proste w odbiorze mapy potencjału geotermalnego, okazały się strzałem w 10. Pierwsza taka mapa, która została opracowana dla rejonu Zgorzelca (w ramach projektu TransGeoTherm) oraz informacja, że w trakcie realizacji są kolejne mapy – dla Krakowa i Wałbrzycha (realizowane w ramach projektu GEOPLASMA CE) – dały nadzieję, że planowanie instalacji gruntowych pomp ciepła, może być dużo być prostsze i efektywniejsze.

Stałym punktem Forum Pomp Ciepła była sesja poświęcona różnym aspektom związanymi z gruntowymi pomp ciepła. Dyskusja dotyczyła spraw technicznych, prawnych, a także geologii. Grzegorz Ryżyński z PIG-PIB przybliżył publiczności mapy potencjału geotermalnego, które mogą być wsparciem dla lokalnego rozwoju gruntowych pomp ciepła.

źródło: pgi.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ