Partner serwisu
22 marca 2019

Start kogeneracji w Malborku. Powietrze w mieście będzie jeszcze czystsze

Kategoria: Aktualności

Zima zakończona pierwszym uruchomieniem źródła wysokosprawnej kogeneracji gazowej w Malborku. W jednym procesie technologicznym będzie ono produkować ekologiczną energię cieplną i elektryczną oszczędzając paliwo i środowisko naturalne. Inwestycja zrealizowana została przez firmę ECO Kogeneracja należącą do Grupy Kapitałowej ECO. Na ternie Malborka prężnie rozwija się również inna spółka należąca do Grupy ECO - ECO Malbork, która wytwarza i dostarcza ciepło systemowe dla mieszkańców miasta od 2007 roku. Od teraz mieszkańcy będą korzystać z ciepła, które produkowane będzie w nowym źródle, które zastąpi część wcześniej wykorzystywanych źródeł węglowych. Dzięki zastąpieniu produkcji ciepła opartej na węglu kamiennym gazem ziemnym, nastąpi znaczące (o około 25% r/r.) obniżenie emisji zanieczyszczeń (m.in. pyłu, CO2).

Start kogeneracji w Malborku. Powietrze w mieście będzie jeszcze czystsze

Nowe źródło to układ gazowy o mocy elektrycznej 4,0 MW oraz mocy cieplnej 3,6 MW. Jest to już trzeci tego typu układ wykonany przez spółkę ECO Kogeneracja, a siódmy pracujący dla klientów Grupy ECO. W pierwszej połowie marca ECO Kogeneracja uruchomiła podobne źródło energii w Tarnobrzegu.

- Aktualnie instalacje są w trakcie rozruchu technologicznego, testujemy każdą z jednostek wytwórczych wraz z osprzętem, w kolejnym etapie będziemy prowadzić ruch próbny oraz pomiary techniczno- środowiskowe – mówi Mirosław Romanowicz, Prezes ECO Kogeneracja – jeżeli wszystko będzie przebiegać, jak dotychczas zgodnie z planem, to nowe źródło zostanie oddane do użytku z początkiem kwietnia br.
 

Obie inwestycje są realizowane przy udziale dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki – Działanie 1.6. Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe; Poddziałanie 1.6.1. Źródła wysokosprawnej kogeneracji.

ECO Kogeneracja zapewniło sobie również dofinansowanie dla kolejnych czterech projektów budowy źródeł kogeneracyjnych. Nowe inwestycje zostaną zrealizowane w Jeleniej Górze, Żarach, Żaganiu i Nowej Soli. W Jeleniej Górze planowana jest zabudowa źródła wysokosprawnej kogeneracji gazowej opartej na silniach gazowych o łącznej mocy elektrycznej 8 MW, natomiast w woj. lubuskim łączna mocy elektryczna trzech układów wyniesie 6MW.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ