Partner serwisu
25 marca 2019

Towarowa Giełda Energii oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych wyróżniły najaktywniejsze podmioty oraz maklerów działających na rynku giełdowym w roku 2018

Kategoria: Aktualności

•    Pierwszy dzień wiosny zbiegł się ze świętem rynku giełdowego. 21 marca br. Towarowa Giełda Energii oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych uhonorowały branżę energetyczną.
•    Po raz dziewiąty Giełda wyróżniła najaktywniejsze podmioty oraz maklerów działających na parkiecie TGE, natomiast Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych wręczyła doroczne „Rozrachunki“.

Towarowa Giełda Energii oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych wyróżniły najaktywniejsze podmioty oraz maklerów działających na rynku giełdowym w roku 2018

21 marca 2019 r. odbyło się Podsumowanie Roku Giełdowego 2018, podczas którego TGE oraz IRGiT, jako gospodarze wydarzenia, uhonorowały statuetkami spółki oraz maklerów działających na rynkach prowadzonych przez TGE. Wydarzenie zgromadziło wielu znamienitych gości, Przedstawicieli branży energetycznej. Jednym z nich był Maciej Bando, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który także dokonał oceny 2018 roku, podkreślając:

„Z perspektywy Regulatora bardzo ważnym instrumentem wspierającym rozwój handlu giełdowego jest tzw. obligo. Obligo giełdowe gwarantuje płynność rynku hurtowego, co z kolei ma wpływ na konkurencję na rynku detalicznym. Dla Prezesa URE jako regulatora rynków energii i  gazu, którego misją jest dbałość o równowagę pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi a odbiorcami końcowymi, istotną sprawą jest rozwój konkurencji. Dlatego też Prezes URE jest tak aktywnie zaangażowany w rozwój giełdy towarowej w Polsce”.

Towarowa Giełda Energii wręczyła łącznie 15 statuetek, w tym 9 przedsiębiorstwom energetycznym i domom maklerskim oraz 6 „Platynowych Megawatów” maklerom, jako dowód uznania dla osób, które w imieniu swoich firm codziennie składają zlecenia kupna/sprzedaży w systemie transakcyjnym.

„W pierwszej kolejności gratuluję wszystkim Laureatom „Platynowych Megawatów“ oraz dziękuję naszym Pracownikom za ogrom pracy jaki włożyli w ubiegłym roku w funkcjonowanie Giełdy. Rok 2018 był rokiem zmian w regulacjach krajowych, którym TGE musiała sprostać, a także dostosować swoją działalność operacyjną do oczekiwań uczestników rynku. To także rok, w którym osiągneliśmy najlepsze wyniki w obrocie. Każdy menedżer chce aby firma, którą zarządza odnosiła sukcesy na różnych polach. W przypadku usług niejednokrotnie ważniejsze jest podnoszenie standardów na tyle zauważalnie, aby organizacja stawała się jeszcze bardziej wiarygodna dla rynku. Mam nadzieję, że rok 2019 będzie rokiem, w którym umocnimy jeszcze bardziej pozycję Giełdy oraz zacieśnimy współpracę z naszymi Członkami“ – powiedział Piotr Zawistowski, Prezes Zarządu TGE.

Laureaci „Platynowych Megawatów” w kategorii rynek energii elektrycznej:

•    PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - za największą aktywność na rynkach energii elektrycznej wśród przedsiębiorstw energetycznych w roku 2018.
•    Noble Securities S.A. – za największą aktywność na rynkach energii elektrycznej wśród domów maklerskich w roku 2018.

Laureaci „Platynowych Megawatów” w kategorii rynek gazu ziemnego:

•    PGNiG Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. – za największą aktywność na rynkach gazu ziemnego wśród przedsiębiorstw energetycznych w roku 2018.
•    Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. - za największą aktywność na rynkach gazu ziemnego wśród domów maklerskich w roku 2018.

Laureaci „Platynowych Megawatów” w kategorii rynek zielonych certyfikatów:

•    TAURON Sprzedaż Sp. z o.o. – za największą aktywność na rynku zielonych certyfikatów wśród przedsiębiorstw energetycznych w roku 2018.
•    Noble  Securities S.A. – za największą aktywność na rynku zielonych certyfikatów wśród domów maklerskich w roku 2018.

Towarowa Giełda Energii dodatkowo wyróżniła „Platynowymi Megawatami” trzy firmy w następujących kategoriach:

•    Polenergia Obrót S.A. – za największą aktywność jako animator rynku w roku 2018.
•    Hermes Energy Group S.A. – za debiut na rynku giełdowym w roku 2018.
•    STX Commodities – za największy wkład w rozwój Rejestru Gwarancji Pochodzenia
w roku 2018.

Laureaci „Platynowych Megawatów” w kategorii makler roku:

•    Piotr Lelątko (Eniq Sp. z o.o.) – za największą aktywność na Rynku Dnia Następnego i Bieżącego energii elektrycznej w roku 2018.
•    Jakub Kułaj (PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o.) – za największą aktywność na Rynku Dnia Następnego i Bieżącego gazu w roku 2018.
•    Marta Lach (Dom Maklerski BOŚ S.A.) – za największą aktywność na sesjach rynku zielonych certyfikatów w roku 2018.
•    Jakub Wiśniewski (PGNiG S.A.) – za największą aktywność na Rynku Terminowym Towarowym w zakresie obrotu instrumentami terminowymi na gaz w roku 2018.
•    Karol Kosiarski (Noble Securities S.A.) – za największą aktywność na Rynku Terminowym Towarowym w zakresie obrotu instrumentami terminowymi na energię elektryczną w roku 2018.
•    Marcin Gwarda (Polenergia Obrót S.A.) – za największą aktywność jako animator rynku w roku 2018.

W ramach Podsumowania Giełdowego Roku 2018, swoje statuetki wręczyła także Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych. Andrzej Kalinowski, Prezes Zarządu IRGiT powiedział:

„Miniony rok był wyjątkowy pod kątem zaobserwowanych zmienności cen i wolumenów na rynku energii elektrycznej i gazu. Stosowane przez Izbę mechanizmy zarządzania ryzkiem zapewniły bezpieczeństwo obrotu w tym wyjątkowym okresie. Wydarzenia 2018 roku potwierdzają jak istotną rolę na giełdowym rynku energii i gazu pełni Izba.  2018 roku Izba zakończyła prace nad regulaminami, które pozwalają na prowadzenie działalności zgodnie z zapisami Dyrektywy MIFID. W 2018 roku prowadziła intensywne prace nad optymalizacją systemu zabezpieczeń.”

Laureaci „Rozrachunków” w kategorii najlepsze zarządzanie środkami niepieniężnymi w roku 2018:

•    PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
•    PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o.

Laureaci „Rozrachunków” w kategorii debiut roku 2018:

•    Next Kraftwerke GmbH.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ