Partner serwisu

Zła aparatura, zła praca urządzeń

Kategoria: Remonty i utrzymanie ruchu

Pobór próbek, analizy chemiczne, aparatura spełniająca wymóg wysokiej czułości, dokładności i powtarzalności wskazań, oraz jej serwisowanie, gwarantują precyzyjne kontrolowanie i monitorowanie parametrów fizykochemicznych oraz szybkie reagowanie na zmiany jakości czynnika w obiegu wodno-parowym.

Zła aparatura, zła praca urządzeń

Kontrola parametrów chemicznych ma zapewnić prawidłową i bezpieczną eksploatację urządzeń energetycznych. Aby to osiągnąć, analizie musi być poddana reprezentatywna próbka czynnika obiegowego. O reprezentatywności próbki decyduje miejsce i sposób pobrania (właściwa sonda), doprowadzenie jej instalacją wykonaną z właściwego materiału oraz przygotowanie (schłodzenie do właściwej temperatury, redukcja ciśnienia, stały przepływ, usunięcie zanieczyszczeń).

W energetyce w spełnieniu tych wymagań pomaga przestrzeganie zaleceń normy PN-C-04621:1988 Pobieranie próbek wody i pary z urządzeń energetycznych i rurociągów do analizy fizykochemicznej. Przytoczona norma jest wynikiem wieloletnich doświadczeń autorów w dziedzinie poboru i przygotowania próbek wody i pary, jak również jest zgodna z zaleceniami i wytycznymi europejskimi (np. niemieckimi VGB). Spełnienie wymogów powyższej normy daje pewność posiadania reprezentatywnej i wiarygodnej próbki do analizy, przy zachowaniu wymagań i przepisów UDT i BHP.

fot. Energopomiar

 

Cały artykuł przeczytają Państwo w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa” nr 8/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ