Partner serwisu
07 stycznia 2014

O walce z emisjami w Ministerstwie Gospodarki

Kategoria: Aktualności

Energetyka węglowa może być przyjazna dla środowiska. Stosowanie nowoczesnych technologii umożliwi produkcję energii ze źródeł konwencjonalnych, przy jednoczesnym zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza. Ważny jest sposób spalania węgla oraz jakość surowca. W jaki sposób realizować te zadania? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwano podczas konferencji w Ministerstwie Gospodarki z udziałem wicepremiera Janusza Piechocińskiego.

O walce z emisjami w Ministerstwie Gospodarki
– Węgiel jest podstawą naszego energy-mix, dlatego cieszę się, że w gronie przedstawicieli sektora, producentów kotłów i posłów podejmujemy dyskusję, której celem jest znalezienie recepty na walkę z zanieczyszczeniem powietrza – powiedział wicepremier Piechociński. Podkreślił, że proces spalania węgla jest jednym z podstawowych źródeł skażenia atmosfery m.in. toksycznymi i nietoksycznymi produktami spalania. – Rozwój technologii energetycznego wykorzystania węgla sprawił, że procesy te stają się coraz bardziej efektywne, co oznacza, że coraz mniej węgla zużywa się do wytworzenia jednostki energii elektrycznej -  dodał.
 
Zdaniem wicepremiera dla osiągnięcia odpowiedniej sprawności przemian energetycznych oraz obniżenia negatywnego wpływu na środowisko zasadniczy wpływ ma fakt, w jaki sposób spalany jest węgiel i z jakich urządzeń korzystamy. - Na poprawę efektywności energetycznej i ekonomicznej wpływa także zarówno jakość surowca, wprowadzane nowoczesne technologie a także urządzenia kontroli i redukcji emisji – podkreślił. – Będziemy namawiać firmy produkujące kotły, do modernizacji i wycofywania ze sprzedaży urządzeń, które wkrótce przestaną spełniać normy – podkreślił.
 
Dyrektor Departamentu Górnictwa MG Maciej Kaliski zwrócił uwagę, że poprawę sytuacji związaną z emisjami można osiągnąć m.in. używając polskiego węgla wysokiej jakości, eliminując spalanie odpadów i promując energooszczędne budownictwo.
 
Z kolei dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla dr inż. Aleksander Sobolewski podkreślił, że sposobów na ograniczenie emisji w aglomeracjach jest wiele, ale wszystko sprowadza się do akceptacji społecznej wyższych kosztów. - Dopóki na rynku dostępny będzie węgiel niskiej jakości tzw. „muł” będzie on używany przez gospodarstwa domowe – powiedział. -  Dlatego ważne jest aby stworzyć rozwiązania prawne np. standardy kwalifikowanych paliw stałych – dodał.
 
źródło: Ministerstwo Gospodarki
fot.: Ministerstwo Gospodarki
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ