Partner serwisu
26 czerwca 2019

Wyniki polskiego przemysłu najlepsze od 8 lat

Kategoria: Aktualności

Dynamika produkcji polskiego przemysłu jest największym zaskoczeniem. Pierwszych pięć miesięcy roku było najlepsze od 2011 r. Wynagrodzenia znów rosną szybciej niż się spodziewano.

Wyniki polskiego przemysłu najlepsze od 8 lat

Sprzedaż detaliczna w maju była wyższa niż przed rokiem o 5,6%. Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 7,7%. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5057,82 zł. 

Większy niż przeciętny wzrost sprzedaży detalicznej w maju 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. (w cenach stałych) zaobserwowano w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 16,6% wobec wzrostu o 3,3% przed rokiem) oraz w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 9,1% wobec wzrostu o 7,8% przed rokiem). Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” wysoki wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grup: „meble, rtv, agd” (o 16,6%); „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 14,8%). Niewielki spadek sprzedaży odnotowano w grupowaniu „tekstylia, odzież, obuwie” (o 0,1%). W okresie styczeń-maj 2019 r. wzrost sprzedaży detalicznej r/r wyniósł 6,5% (wobec wzrostu o 6,7% w 2018 r.). 

W porównaniu z kwietniem 2019 r. miał jednak miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 3,5%.

– Impuls fiskalny w postaci dodatkowych świadczeń wypłaconych w maju będzie widoczny w danych o sprzedaży dopiero w kolejnych miesiącach, czyli niewielkie spowolnienie dynamiki w maju na pewno nie jest niepokojące – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była wyższa w maju br. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 9,6% oraz z kwietniem br. o 5,3% (przed rokiem wzrosty - odpowiednio o 20,7% i 12,9%). W okresie styczeń-maj 2019 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 9,3% w odniesieniu do tego samego okresu ub. roku, kiedy notowano wzrost o 24,0%.

– Dane napływające z polskiej gospodarki nadal pozytywnie zaskakują, choć niektóre wskaźniki rozczarowały, a dotyczy to właśnie produkcji budowlano-montażowej – ocenia ekspert XTB.

W maju 2019 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,7% r/r i wyniosło 6380,2 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 7,7% r/r i wyniosło 5057,82 zł.

– Wzrost wynagrodzeń był więc wyższy od oczekiwań analityków – przyznaje dr P.Kwiecień.

źródło: www.marketnews24.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ