Partner serwisu
26 czerwca 2019

Małe wielkie rewolucje w energetyce. Zakończono drugą edycję Warm Up Your Business!

Kategoria: Z życia branży

25 czerwca, podczas uroczystej gali finałowej ogłoszono wyniki drugiej edycji konkursu na najlepszy pomysł na biznes w dziedzinie energetyki. Organizatorem konkursu jest Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA oraz Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. W konkursie udział brali młodzi innowatorzy, którzy mają konkretny pomysł na to, w jaki sposób można poprawić współczesną energetykę z korzyścią dla konsumentów i środowiska. Spośród siedmiu zakwalifikowanych projektów wybrano trzy, których autorów uhonorowano nagrodą pieniężną.

Małe wielkie rewolucje w energetyce. Zakończono drugą edycję Warm Up Your Business!

Nagroda główna

Nagrodę w wysokości 10 000 zł otrzymali Arkadiusz i Joanna Zemlak oraz Rafał Juszko za projekt pt. „Przydomowy panel wiatrowy”.

– Postanowiliśmy stworzyć prostą i tanią technologię niewielkich turbin wiatrowych pracujących przy niskich prędkościach wiatru, które łatwo wkomponować w otoczenie – mówią o swoim pomyśle autorzy.

Zaprojektowana w układzie pionowym turbina wiatrowa połączona z prądnicą indukcyjną pracuje z wysoką sprawnością już przy bardzo niewielkim wietrze, którego prędkość przekracza 1 m/s. Praca turbiny jest bezszelestna i pozbawiona szkodliwego dla człowieka tzw. efektu migania. Każda z turbin o wysokości 150 cm i średnicy 10 cm może być łączona z innymi tworząc większe moduły. Można je z łatwością instalować w ogrodzeniu oraz w postaci wolnostojących pergoli. Koszty takiego rozwiązania również mają być konkurencyjne. Przykładowo panel o mocy 300 W (250 x 153 cm) będzie kosztował około 900 zł.

Drugie miejsce

Nagrodę w wysokości 5 000 zł otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu: Mateusz Boroch i Anthony Weineis. Ich pomysł to ekologiczny budynek mieszkalny wykonany ze składanych na miejscu wielkogabarytowych przestrzennych prefabrykatów rekartonowych. „Hamster House – polski dom prefabrykowany z rekartonu” (bo taką nazwę nosi zwycięski projekt) składa się z jednolitych elementów prefabrykowanych z rekartonu wraz z wkładem ze styropianu trzeciej generacji. Projekt wyróżnia zastosowanie, jako budulca nowatorskiego materiału oraz technologia wykonania, które wpływają na jego przyjazność dla środowiska, stosunkowo niskie koszty produkcji i zaskakująco dużą szybkość wykonania. Co ciekawe budynek wykonany w zaprezentowanej technologii podlega recyklingowi – po zużyciu technicznym budynku jego odpady stają się surowcem dla nowego budynku.

Miejsce trzecie

Nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymał Semen Kalinichenko z Zespołu Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu. Projekt pn.

"Energia z mleka” to pomysł na zagospodarowanie energii cieplnej powstającej w przedsiębiorstwach mleczarskich w procesie chłodzenia mleka.

– Przy chłodzeniu powstają duże ilości energii cieplnej, która często jest traktowana, jako energia odpadowa i wyrzucana do atmosfery. Wykorzystanie pomp ciepła pozwala na zagospodarowanie tej energii do podgrzania wody technologicznej – mówi autor projektu.

Takie rozwiązanie generuje zarówno efekty ekonomiczne jak i środowiskowe pozwalając oszczędzić zasoby energetyczne przedsiębiorstwa. Warto zaznaczyć, że (według autora pomysłu) obecnie na chłodzenie mleka i ogrzewanie wody technologicznej w przedsiębiorstwach mleczarskich zużywane jest aż 65% energii – jest, więc gdzie oszczędzać.

Innowacje w obszarze produkcji energii, technologie oszczędne i przyjazne dla środowiska, wydajna i efektywna organizacja - kreowanie dokładnie takiej wizji przyszłości w dziedzinie energetyki to główny cel, jaki stawiają przed uczestnikami organizatorzy programu akceleracyjnego „Warm up your business”. Dwie zrealizowane edycje wskazują wyraźnie, że poprzez budowę ekosystemu startupowego cel ten udaje się osiągać.

Dlatego też organizatorzy i pomysłodawcy konkursu, Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA oraz PNT w Opolu, już teraz zapowiedziały kontynuację współpracy ogłaszając rozpoczęcie prac nad trzecią edycją konkursu.

ECO dysponuje fachową wiedzą i doświadczeniem w branży energetycznej oraz zabezpieczeniem środków finansowych potrzebnych do realizacji programu.

– Innowacyjność i ekologia to obszary, które są niezwykle istotne w prowadzonej przez nas działalności – mówi Paweł Krawczyk Członek Zarządu ds. Operacyjnych ECO SA – dlatego chcemy je w takiej formie promować zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy wchodzą lub za chwilę wejdą na rynek pracy w naszej branży.

– Dysponujemy odpowiednim doświadczeniem, które pozwala na wyszukiwanie biznesowych pomysłów innowacyjnych na wczesnym etapie organizacji, które mogą być w przyszłości objęte finansowaniem z odpowiednich Programów Operacyjnych lub finansowaniem odrębnym z funduszy inwestycyjnych - mówi prof. Jarosław Mamala, prezes zarządu Parku Naukowo Technologicznego w Opolu, jeden z pomysłodawców konkursu.


Szczegóły programu są dostępne na stronie www.warmupbiznes.pl

Prezentacje finałowych pomysłów biznesowych dostępne są na kanale YouTube ECO Relacje pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=i4IpT4Q6CqE&list=PLegn1P_QYC9X5erHmRYv5P-6Re8cWEw44

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ