Partner serwisu
28 sierpnia 2019

Transformacja energetyczna tematem wizyty wiceministra Dąbrowskiego w Finlandii

Kategoria: Z życia branży

Omówienie priorytetów fińskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze polityki energetycznej, w tym m.in. negocjacje długoterminowej strategii neutralnej dla klimatu gospodarki UE to główny cel wizyty wiceministra energii Tomasza Dąbrowskiego w Finlandii. Wizyta odbyła się 26-27 sierpnia 2019 r.

Transformacja energetyczna tematem wizyty wiceministra Dąbrowskiego w Finlandii

Finlandia rozpoczęła swój półroczny okres rezydencji w Radzie Unii Europejskiej 1 lipca 2019 r. Jednym z wiodących tematów Prezydencji fińskiej będą kwestie dotyczące transformacji energetycznej państw Unii Europejskiej w kierunku gospodarek niskoemisyjnych.

Wiceminister Dąbrowski w trakcie spotkania z Minister Spraw Gospodarczych Finlandii Katri Kulmuni zapowiedział gotowość polskiego rządu do wsparcia i współpracy z fińską Prezydencją w Radzie UE.

– Doceniamy innowacyjny potencjał i dokonania gospodarki fińskiej, deklarujemy wolę współpracy w obszarze polityki energetycznej i jesteśmy otwarci na wymianę doświadczeń polsko-fińskich w tym zakresie – powiedział wiceminister Dąbrowski.

Podczas rozmów ministrowie wymienili się również uwagami w kontekście dalszych prac nad trzema dokumentami: Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu, Długoterminową strategią UE do roku 2050, a także Rozporządzenia w sprawie zrównoważonych finansów.

– Jednym z priorytetów Polski jest „sprawiedliwa transformacja” (ang. just transition), oznaczająca uwzględnienie społecznego kontekstu transformacji oraz przeciwdziałanie nierównomiernemu rozkładowi kosztów pomiędzy państwa członkowskie, bardziej obciążając gospodarki o wysokim wykorzystaniu paliw węglowych – wskazał wiceminister Dąbrowski.

Wiceminister Dąbrowski spotkał się także z Dyrektorem Generalnym fińskiego regulatora jądrowego „STUK” oraz przedstawicielami firmy „TVO”, operatora elektrowni jądrowej Olkiluoto i inwestora jej kolejnych bloków. 

źródło: www.gov.pl/web/energia
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ