Partner serwisu
19 września 2019

BASF: eksperci na temat stanu obecnego i przyszłości efektywnego energetyczne budownictwa

Kategoria: Aktualności

12 września 2019 w Warszawie, firma BASF podjęła dialog z interesariuszami w całym łańcuchu wartości branży termoizolacyjnej na temat stanu obecnego i perspektywach rozwoju efektywnego energetycznie budownictwa w Polsce. Dyskusja zaangażowała przedstawicieli biznesu, administracji publicznej oraz stowarzyszenia branżowe. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym SARP oraz w strategicznym partnerstwie Plastics Europe Polska oraz Global Compact Network Poland. W gronie prelegentów i panelistów znaleźli się reprezentanci czołowych organizacji globalnych i lokalnych.

BASF: eksperci na temat stanu obecnego i przyszłości efektywnego energetyczne budownictwa

Spotkanie otworzył Kamil Wyszkowski, Dyrektor Generalny Global Compact Network Poland, akcentując kwestie globalnych zmiany klimatyczne, ich wpływ na uwarunkowania lokalne oraz rolę efektywnego energetycznie budownictwa w obliczu wyzwań środowiskowych.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynków

Przedmiotem pierwszej sesji eksperckiej było bezpieczeństwo pożarowe budynków, kluczowe dla współczesnego budownictwa również z powodu zmian regulacji prawnych. O perspektywie działań na poziomie UE opowiedział Quentin de Hults, przewodniczący Modern Building Alliance (MBA), organizacji reprezentującej przemysł tworzyw sztucznych w branży budowlanej na szczeblu europejskim. Jak zwiększać bezpieczeństwo pożarowe budynków?

Przede wszystkim bezpieczeństwa pożarowego budynków nie powinniśmy sprowadzać do kwestii użytych materiałów budowlanych. Kwestię tę należy rozpatrywać w ujęciu holistycznym. Dlatego też w ramach MBA opracowaliśmy europejski przewodnik, traktujący o siedmiu warstwach bezpieczeństwa pożarowego budynków – powiedział Quentin de Hults, MBA.

Potrzebę wspólnego, zintegrowanego i holistycznego podejścia do bezpieczeństwa pożarowego na przykładzie Polski podkreślił także Krzysztof Biskup, wice-przewodniczący European Fire Safety Alliance (EuroFSA), organizacji zrzeszającej niezależnych ekspertów z europejskiego sektora przeciwpożarowego, mającej na celu zmniejszenie zagrożeń pożarowych w obiektach mieszkalnych.

Zrównoważone projektowanie i certyfikacja

Do rozmowy zaproszeni zostali również przedstawiciele środowiska architektów. Agnieszka Kalinowska Sołtys, członkini Zarządu Głównego SARP, okiem architekta-praktyka spojrzała na kwestię eko-projektowania zrównoważonych budynków o różnym przeznaczeniu oraz ich certyfikacji. Było to wprowadzenie do szczegółowego zagadnienia wykorzystania samych tworzyw sztucznych w branży budowlanej w kontekście coraz częściej podnoszonego tematu tranzycji modelu gospodarki na zamknięte pętle zasilane energią z odnawialnych źródeł.

Podkreślić należy, że jednym z celów strategii Europa 2020 jest zrównoważony sektor budownictwa, a tworzywa sztuczne już teraz wpisują się w scenariusz Circular Economy. Branża B&C jest jednym z głównych odbiorców recyklatów – w Niemczech w roku 2018, przy produkcji wyrobów budowlanych poziom użycia recyklatów wyniósł ponad 21% - na te obszary zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu Kazimierz Borkowski, dyrektor Plastics Europe Polska.

Do dyskusji włączyli się także przedstawiciele BASF, wskazując na wieloletnie zaangażowanie firmy w poszukiwanie i wprowadzanie na rynek innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań dla branży budowlanej. Jednym z takich produktów jest Neopor®, spienialny polistyren (EPS) z dodatkiem grafitu, doskonale wpisujący się w tematykę zwiększania efektywności energetycznej budynków przy jednoczesnej redukcji zużycia zasobów. Szczególnie, że w tej grupie produktowej wdrożony już został koncept certyfikowanego równoważenia biomasą. Wykorzystanie surowców odnawialnych pomaga też oszczędzać zasoby kopalne, zmniejszając zależność od nich i wpływa na redukcję emisji gazów cieplarnianych. 

Zależy nam na dialogu z partnerami biznesowymi na temat wyzwań wynikających ze zmian klimatu i rozwiązań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzisiejsza konferencja jest ważnym punktem w tej dyskusji  z perspektywy rozwoju całej branży. Stanowi również okazję osadzenia  w uwarunkowaniach lokalnych działań podejmowanych przez BASF na świecie. – podsumowała wydarzenie Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzająca BASF Polska.

źródło: basf.com.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ