Partner serwisu

W Opolu wbito pierwszą łopatę

Kategoria: Aktualności

Dziś odbyła się uroczystość otwarcia budowy nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole. Projekt zakładający wybudowanie dwóch bloków opalanych węglem o łącznej mocy 1800 MW jest największym tego typu przedsięwzięciem realizowanym obecnie w Europie i zarazem jedną z kluczowych inwestycji dla polskiej gospodarki.

W Opolu wbito pierwszą łopatę

Wartość inwestycji szacuje się na 11,6 mld zł brutto. Ukończenie budowy pierwszego z bloków (blok nr 5) ma nastąpić w III kwartale 2018 r. natomiast blok numer 6 ma zostać oddany do użytku w I kwartale 2019 r. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii spalania węgla kamiennego będzie można uzyskać bardzo wysoką wydajność wytwarzania energii elektrycznej oraz jednocześnie ograniczyć o średnio 20 proc. emisję CO2 w porównaniu z obecnie funkcjonującymi w Polsce elektrowniami.

– Realizowana inwestycja jest elementem programu bezpieczeństwa energetycznego kraju, który do 2020 roku pochłonie blisko 60 mld zł. 30 mld zł zostanie przekazane na budowę nowych mocy wytwórczych. Około 10 mld pochłonie budowa nowoczesnych sieci przesyłowych, elektroenergetycznych. Blisko 18 mld zł zostanie przeznaczone na budowę sieci przesyłowej, gazociągów, magazynów na gaz oraz terminala gazowego – wyliczał Włodzimierz Karpiński, Minister Skarbu Państwa. – Nowoczesny, efektywny i wydajny przemysł to podstawa trwałego wzrostu gospodarczego. Dzisiaj dalej utrzymujemy pozycję lidera wśród gospodarek europejskich, m.in. dzięki temu, że udaje się zachować zrównoważony balans w rozwoju przemysłu. Nie jest to jednak zadanie łatwe ze względu na wiele przeszkód, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, dotyczących polityki klimatycznej Unii Europejskiej – dodał.

– Polska Grupa Energetyczna chce umacniać pozycję lidera na polskim rynku wytwórczym, inwestując przede wszystkim w wysokosprawne technologie wytwarzania energii, oparte na krajowych zasobach paliw, przy jednoczesnym zastosowaniu maksymalnie efektywnych metod oczyszczania spalin – mówił Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. – Koszty wytwarzania energii elektrycznej będą pozostawały na najniższym poziomie w kraju i to jest źródło naszej przewagi konkurencyjnej – dodał.

Inwestycję będzie realizowało konsorcjum firm Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa wraz z Alstom Power.

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ