Partner serwisu
03 października 2019

Zawory rozdzielające, czyli co musisz o nich wiedzieć!

Kategoria: Aktualności

Zawory rozdzielające służą do załączania, odłączania oraz zmiany kierunku sprężonego powietrza w pneumatycznych układach napędowych.

Zawory rozdzielające, czyli co musisz o nich wiedzieć!

Ze względu na stan położenia rozróżnia się zawory:

1. Monostabilne – zawory te powracają do stanu początkowego po zaniku sygnału sterującego na aktywatorze (np. odłączenie napięcia na cewce zaworu). Stan początkowy zaworu jest to stan, przy którym zawór rozpoczyna swój cykl pracy.

2. Bistabilne – utrzymuje położenie zaworu po zaniku sygnału sterującego.

3. Normalnie zamknięte (NC)

4. Normalnie otwarte (NO)

Zawory rozdzielające posiadają różne konfiguracje ze względu na ilość kanałów przepływu, ilość stanów pracy oraz posiadają różne sposoby aktywacji.

Sygnały aktywujące zawory:

- elektryczne (które mogą posiadać wspomaganie pneumatyczne wewnętrzne lub zewnętrzne)

- pneumatyczne

- mechaniczne

Tabela 1. Symbole najczęściej używanych zaworów rozdzielających oraz ich aktywatorów.

Symbol zaworu składa się z dwóch części. Pierwsza część informuje o ilości stanów pracy (położeń) jaki może osiągnąć zawór rozdzielający (ilość kwadratów) i konfiguracji połączeń wewnętrznych dróg przepływu czynnika roboczego. Natomiast druga część symbolu mówi o rodzajach aktywatorów (np. 12, 14). Liczby 12 lub 14 oznaczają, że przyłącze zasilające 1 jest połączone z wyjściem roboczym 2 lub 4. Gdy nad symbolem aktywatora elektrycznego umieszczony jest jeszcze symbol napędu ręcznego oznacza to, że zawór posiada dodatkowy ręczny aktywator (manual override) zazwyczaj w postaci przycisku. Ów przycisk używany jest w sytuacjach gdy np. jest potrzeba otworzenia zaworu w sytuacjach serwisowych.

Poszczególne przyłącza oznacza się cyframi lub literami w następujący sposób:

- przyłącze zasilające                1 (P)

- przyłącza robocze                   2, 4, 6 (A, B, C)

- przyłącza odpowietrzające       3, 5 (R, S)

- przyłącza sterownicze             12, 14, 16 (X, Y, Z)

Przykładowo w przykładzie pierwszym w tabeli 1 został przedstawiony zawór z trzema przyłączami i z dwoma stanami pracy stąd symbol zaworu 3/2.

Charakterystyka pracy zaworów rozdzielających.JPG

rys. 1. Charakterystyka pracy zaworów rozdzielających

Na podstawie schematu przedstawionego na rysunku 1, który prezentuje podłączenia zaworu 5/2 oraz 3/2 z siłownikami liniowymi można wytłumaczyć działanie zaworów rozdzielających. Urządzenia te są jednymi z najczęściej używanych zaworów spotykanych w praktyce.

Podłączenie zaworu 3/2 NC z siłownikiem jednostronnego działania (ze sprężyną powrotną) zostało przedstawione po prawej stronie na rysunku (rys. 1). Siłowniki tego typu wymagają zasilenia tylko jednej komory sprężonym powietrzem, aby zostało wysunięte tłoczysko. Dlatego do tych siłowników dedykowane są zawory 3/2. Aby przedstawiony siłownik zadziałał wystarczające jest zasilenie tylko jednej komory sprężonym powietrzem (następuje wysunięcie tłoczyska). Po przesterowaniu dźwignią (sterowanie ręczne) zaworu nastąpi zasilenie sprężonym powietrzem komory siłownika skutkujące wysunięciem jego tłoczyska. Stan ten będzie się utrzymywał dopóki dźwignia będzie trzymana w pozycji otwarcia. Po zwolnieniu dźwigni poprzez działanie sprężyny zawór wróci do pozycji początkowej, czyli nastąpi wypuszczenie powietrza z komory siłownika do atmosfery poprzez przyłącze odpowietrzające zaworu, a następnie tłoczysko wsunie się za pomocą sprężyny.

Do sterowania siłownikiem dwustronnego działania (bez sprężyny powrotnej) wymagany jest zawór 5/2, który naprzemiennie steruje zasilaniem oraz odpowietrzaniem obu komór siłownika, czyli wysuwając i wsuwając tłoczysko. Po podaniu napięcia na cewkę nastąpi zasilenie komory B powietrzem, a tym samym wysunięcie tłoczyska i odpowietrzenie komory A. Po wyłączeniu napięcia na cewce powietrze zostanie wypuszczone z komory B i zasili komorę A, nastąpi wsunięcie tłoczyska. Zawór ten posiada również sprężynę, dzięki której przy braku ciśnienia zasilającego siłownik wraca do pozycji pierwotnej. Jest to bardzo przydatna funkcja przy sterowaniu np. zaworów kulowych poprzez siłownik pneumatyczny. Przy braku ciśnienia zasilającego zawór wraca do pozycji pierwotnej, czyli do całkowitego otwarcia bądź zamknięcia.

Należy jeszcze wspomnieć o zaworach 3-położeniowych 5/3, które mają szerokie zastosowanie w różnych aplikacjach w przemyśle. Pierwszy z trzech tego typu zaworów został przedstawiony na czwartej pozycji w tabeli 1. Jest to zawór 5/3 CC centralnie odcięty, czyli wszystkie drogi są zamknięte.

Zawór 5 3 CO centralnie odpowietrzony.JPG

Rys. 2. Zawór 5/3 CO centralnie odpowietrzony

Zawór CP centralnie zasilony.JPG

Rys. 3. Zawór CP centralnie zasilony

Na rysunku 2 został przedstawiony zawór 5/3 CO centralnie odpowietrzony, natomiast na schemacie 3 zawór CP centralnie zasilony (wszystkie odbiorniki są zasilone). 

Zainteresowane osoby zapraszamy do bezpośredniego kontaktu ze specjalistą z firmy Pneumat System, który rozwieje wszystkie wątpliwości co do działania zaworów i elektrozaworów oraz pomoże w odpowiednim ich doborze do instalacji. Zachęcamy też wejście na https://www.pneumat.com.pl/sklep_internetowy i zarejestrowanie się w najnowocześniejszym sklepie online w branży.

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ