Partner serwisu
08 listopada 2019

EDPR zabezpiecza ponad 1,5 GW mocy w ciągu niespełna dwóch tygodni

Kategoria: Z życia branży

Spółka przejęła w USA 50% udziałów w trzech elektrowniach słonecznych o mocy 278 MW oraz zabezpieczyła umowy na dostawę energii z projektu offshore o mocy 804 MW w ramach joint-venture. Te kolejne - po niedawnym wejściu do Kolumbii z 490 MW - sukcesy EDPR, którego dobra passa w rozwijaniu portfolio trwa w najlepsze. Tym samym spółka osiągnęłą już ponad 70% z założonego na lata 2019 – 2022 celu, którym jest zdobycie 7 GW na całym świecie.

EDPR zabezpiecza ponad 1,5 GW mocy w ciągu niespełna dwóch tygodni

EDP Renewables (Euronext: EDPR), światowy lider w sektorze energii odnawialnej i jeden z największych producentów energii wiatrowej na świecie, dokonał ogromnego skoku w rozwoju projektów, zwiększając planowaną moc zainstalowaną o łącznie 1533 MW.

EDPR ogłosiło w zeszłym tygodniu za pośrednictwem EDP RENEWABLES NORTH AMERICA LLA (spółki zależnej, w której jest jedynym udziałowcem) nabycie 50% udziałów w portfolio o łącznej mocy 278 MW, na które składają się trzy elektrownie słoneczne zlokalizowane w USA oraz zabezpieczenie umowy na projekty offshore o mocy 804 MW – także w USA - w ramach joint-venture, w którym EDPR ma 50% udziałów.

Portfel nabytych przez EDPR elektrowni słonecznych rozwinęła firma First Solar Inc., a jego eksploatacja ma się rozpocząć w ciągu najbliższych miesięcy. Zabezpieczenie dla niego stanowią umowy sprzedaży energii elektrycznej (PPA). Drugie osiągnięcie to zawarcie kontraktu na dostawę czystej energii z projektu offshore o mocy 804 MW, która pokryje zapotrzebowanie blisko 500 tys. gospodarstw domowych w stanie Massachusetts.

Oba sukcesy stanowią zwieńczenie dwóch pomyślnych dla EDPR tygodni, które rozpoczęły się 23 października, kiedy to spółka zabezpieczyła 490 MW w Kolumbii i tym samym oficjalnie weszła na swój 14. rynek. Następnie zawarła umowę na budowę 302 MW w stanie Indiana i zaraz potem kolejny kontrakt na sprzedaż energii (PPA) z elektrowni słonecznej o mocy 200 MW w stanie Kalifornia.

Dzięki tym pięciu osiągnięciom zrealizowanym na przestrzeni niespełna dwóch tygodni EDPR zabezpieczyło już ponad 70% z planowanej docelowej globalnej mocy, która zgodnie z przyjętym przez firmę planem na lata 2019–2022 wynosi 7 GW. 20% tego celu zostało zrealizowane właśnie w ciągu ostatnich dziesięciu ostatnich dni.

CEO EDP Renewables João Manso Neto skomentował te osiągniągnięcia następująco:

– Jesteśmy szczególnie zadowoleni z tych doniesień, ponieważ nie tylko doprowadziliśmy do zawarcia umów z wiodącymi spółkami na kluczowych dla nas rynkach, lecz także podkreśliliśmy nasz potencjał i wzmocniliśmy naszą pozycję jako jednego z wiodących operatorów energii odnawialnej na świecie. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy gotowi do wdrażania i realizacji naszego biznesplanu, a także do zwiększania zdolności zawierania umów. Ten tydzień jest także czytelnym dowodem na naszą rolę lidera napędzającego rozwój w obszarze energii odnawialnej i kluczowego gracza w transformacji energetycznej. – powiedział João Manso Neto.

Osiągnięcia te zbiegają się w czasie z realizacją przez Windplus pierwszej pływającej platformy z turbinami wiatrowymi. Projekt ten stanowi punkt zwrotny i silny impuls do rozwoju w branży morskiej energetyki wiatrowej. Windplus stanowi konsorcjum pod przywództwem EDPR (54,4%), w którym udziały mają również Engie (25%), Repsol (19,4%) i Principle Power Inc. (1,2%). Projekt Windfloat Atlantic dowiódł możliwości skutecznej instalacji i eksploatacji pływających turbin wiatrowych na obszarze morskim o głębokości do 100 metrów, co umożliwia wykorzystanie zasobów wiatrowych które do tej pory były niedostępne.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ