Partner serwisu
19 listopada 2019

Polak ponownie wybrany w skład Rady Administracyjnej ACER

Kategoria: Aktualności

Podczas posiedzenia Komitetu Stałych Przedstawicieli UE (COREPER I) 15 listopada 2019 r.odbyły się wybory do Rady Administracyjnej Organizacji Współpracy Organów Regulacji Energetyki UE (ACER). Decyzją państw członkowskich Unii Europejskiej Paweł Pikus, Zastępca Dyrektora w Departamencie Ropy i Gazu, będzie kontynuował swoją pracę w Radzie w następnej czteroletniej kadencji, czyli do 2024 r.

Polak ponownie wybrany w skład Rady Administracyjnej ACER

Ponowny wybór do Rady Administracyjnej uzasadniony został wiedzą i doświadczeniem Polaka, zaprezentowanym m.in. podczas prac instytucji UE, w zakresie implementacji prawa energetycznego Unii Europejskiej oraz dotychczasową pracą w Radzie Administracyjnej.

Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) to unijna agencja wyspecjalizowana, której celem jest koordynacja i wspieranie współpracy krajowych organów regulacyjnych z państw członkowskich Unii Europejskiej. Rada Administracyjna wspólnie z Radą Regulatorów i Dyrektorem stanowią fundament organizacji. Odpowiada za zarządzanie Agencją, a jej członkowie podejmują decyzje strategiczne związane z jej funkcjonowaniem.

Mandat członka Rady Administracyjnej ACER zostaje przyznany na okres czterech lat. Z uwagi na zbliżający się termin wygasania mandatów poszczególnych członków Rady Administracyjnej ACER, konieczne było głosowanie i wybór 3 nowych członków i 2 członków zastępców z ramienia Rady Unii Europejskiej. W efekcie głosowania na posiedzeniu Komitetu Stałych Przedstawicieli (COREPER), wybranych zostało sześciu nowych członków Rady Administracyjnej ACER.

                                                                  *     *     *

Agencja z siedzibą w Lublanie, powstała na mocy rozporządzenia nr 713/2009, a następnie znowelizowane w mijającym roku Rozporządzeniem nr 2019/942 z 5 czerwca 2019 r. i funkcjonuje od 2011 r. Celami nowelizacji była poprawa funkcjonowania wewnętrznego rynku energii, jak również zmiany kompetencyjne i organizacyjne Agencji, w celu zwiększenia jej znaczenia w funkcjonowaniu wewnętrznego rynku energii w UE.

źródło: gov.pl
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ