Partner serwisu
02 grudnia 2019

Wicepremier Sasin: Dla rządu górnictwo i górnicy nadal są priorytetem

Kategoria: Aktualności

-W Polsce węgiel stanowi podstawę bilansu energetycznego. Opieranie się na tych zasobach bezpieczeństwa energetycznego nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu. Jestem przekonany, że właśnie wykorzystanie nowych technologii sprawi, że będziemy mogli nadal korzystać z tego strategicznego surowca, wykorzystując jego walory energetyczne i chemiczne oraz dostępność- powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas uroczystości barbórkowych KWK Piast Ziemowit w Lędzinach 30 listopada 2019 roku.

Wicepremier Sasin: Dla rządu górnictwo i górnicy nadal są priorytetem

Zdaniem wicepremiera Sasina rozwój sektora węglowego to przede wszystkim wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. W górnictwie innowacje to przyszłość. Nowoczesne rozwiązania mają wspierać proces wydobycia i takie wykorzystanie węgla by w jak najmniejszym stopniu był on uciążliwy dla środowiska. Jednak podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, zwłaszcza, że z każdym rokiem rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną zarówno w przemyśle jak i gospodarstwach domowych.

-Polski sektor górnictwa węgla kamiennego przeszedł znaczącą transformację. Ostatnie 4 lata przyniosły wiele zmian organizacyjnych i strukturalnych. Mając świadomość ograniczeń klimatycznych i społecznych nadal musimy czynić starania, aby polskie górnictwo było efektywne a jego funkcjonowanie uzasadnione również ekonomicznie – uzasadniał wicepremier Jacek Sasin.

Główne zadania dla górnictwa w najbliższych latach to: poprawa efektywności, finansowanie inwestycji, obniżanie kosztów, dostosowanie produkowanego węgla do potrzeb rynku oraz stabilizacja sprzedaży. Wspomnianym wyzwaniom mają właśnie służyć liczne inwestycje. W 2019 roku wyniosły one 4,2 mld zł. Inwestycje te będą także kontynuowane w roku przyszłym. W skali całego sektora będzie to przede wszystkim pogłębianie szybów oraz rozbudowa poziomów wydobywczych. Rozpocznie się również budowa kopalń w ramach uzyskanych koncesji. Dzięki zacieśnieniu współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi planuje się wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz lepsze wykorzystanie maszyn i urządzeń górniczych.

Do zebranych specjalne listy skierowali Prezydent RP Andrzej Duda oraz Premier Mateusz Morawiecki.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ