Partner serwisu
05 grudnia 2019

PGE Ekoserwis na szczycie klimatycznym COP25 w Madrycie

Kategoria: Z życia branży

W drugim dniu konferencji klimatycznej COP 25, na spotkaniu poświęconym wyzwaniom i szansom osiągnięcia zerowej emisji netto swoje wystąpienie, jako przedstawiciel, Polskiej Unii Ubocznych Produktów Spalania, wygłosił Lech Sekyra - prezes PGE Ekoserwis, spółki należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej PGE.

PGE Ekoserwis na szczycie klimatycznym COP25 w Madrycie

Lech Sekyra podczas wystąpienia przybliżył działania zmierzające do ograniczenia emisji CO2 poprzez wdrażanie rozwiązań, jakie realizowane są w polskiej energetyce węglowej w ramach zarządzania Ubocznymi Produktami Spalania.

– Zastosowanie UPS-ów jako surowców wtórnych w miejsce zasobów naturalnych w sektorze budowlanym, cementowym czy inwestycjach budowlanych wpisuje się w działania ograniczające emisję i w realny sposób przyczynia się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Warto podkreślić, iż rozwiązania, które są już z powodzeniem stosowane w Polsce, znajdują się obecnie w kręgu zainteresowań krajów, takich jak Indonezja czy Indie, w których udział energetyki węglowej w miksie energetycznym jest na wysokim poziomie – powiedział podczas wystąpienia Lech Sekyra, prezes PGE Ekoserwis.

Prezes PGE Ekoserwis podkreślił także znaczenie symbiozy energetyki, górnictwa i budownictwa infrastrukturalnego, umożliwiającej gospodarcze wykorzystanie ubocznych produktów spalania i odpadów wydobywczych, zarówno z bieżących procesów produkcyjnych, jak również z zasobów zgormadzonych na składowiskach i hałdach. Drugim istotnym aspektem procesu transformacji, jakim jest wdrożenie gospodarki cyrkularnej, jest rekultywacja terenów zdegradowanych na skutek działalności wydobywczej, zarówno w kierunku środowiskowym, jak i gospodarczym, tak aby na tych terenach mogły powstać nowe inwestycje, które przyczynią się do powstania kolejnych miejsc pracy. Szczególnie działania w kierunku gospodarczym, powinny być ujęte w instrumentach wsparcia finansowego w ramach procesu transformacji „just transition”.

W tym obszarze, tegoroczna konwencja klimatyczna COP25 jest szczególnie istotna dla transformacji polskiej gospodarki.

Współorganizatorem spotkania był Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, KOBiZE, CAKE, Grantham Research – Institute on Climate Change and the Environment at London School of Economics oraz CAN Europe.

Szczyt klimatyczny ONZ COP25 odbywa się od 2 do 13 grudnia w Madrycie. Podczas szczytu obraduje ponad 200 przedstawicieli krajów z całego świata. Tegoroczne spotkanie ma na celu sfinalizowanie zasad wdrażania paktu klimatycznego podpisanego w Paryżu w 2015 r.

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 7,4 GWt mocy elektrycznej 4,2 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 592 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych. PGE Energia Ciepła jest ponadto właścicielem elektrowni systemowej w Rybniku.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ