Partner serwisu
11 lutego 2020

Kurs elektryka: czy jest dla każdego?

Kategoria: Aktualności

Kurs elektryka to prawdopodobnie najpopularniejsze szkolenie zawodowe, po którego ukończeniu można uzyskać uprawnienia energetyczne (w grupie kwalifikacji G1). Duże zainteresowanie tym kursem wynika z potrzeb polskiego rynku pracy, na którym od lat brakuje fachowców posiadających wspomniane uprawnienia SEP. Tymczasem krajowa energetyka stoi u progu poważnych zmian, w których wprowadzeniu muszą uczestniczyć specjaliści z zakresu budowy, obsługi i konserwacji instalacji elektrycznych. Wielu potencjalnym uczestnikom szkolenia wydaje się, że kurs elektryka jest przeznaczony wyłącznie dla osób posiadających kwalifikacje zawodowe lub doświadczenie w tej profesji. Tymczasem uprawnienia energetyczne można zdobyć niezależnie od tego, co się wcześniej robiło w życiu. Jak to możliwe? Szczegóły przybliżamy w naszym artykule.

Kurs elektryka: czy jest dla każdego?

Kto może się zapisać na kursy energetyczne?

To może zabrzmieć dość zaskakująco, ale w zasadzie – każdy. Kursy energetyczne są otwarte również dla osób, które wcześniej nie miały nic wspólnego z tą branżą, nie pracowały w zawodzie elektryka, nie mają doświadczenia w budowaniu instalacji czy ich konserwowaniu. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą się przebranżowić, bo wiedzą, że w swoim aktualnym zawodzie niewiele osiągną.

Większość organizatorów tego szkolenia SEP wymaga od kandydatów jedynie pełnoletności oraz wykształcenia minimum podstawowego. Oczywiście mówimy tutaj o kursie elektryka dla początkujących, który pozwala zdobyć uprawnienia energetyczne w grupie do 1 kV. Szkolenie jest również przeznaczone dla czynnych elektryków, którzy po prostu muszą odnowić uzyskane wcześniej uprawnienia SEP (trzeba to robić co 5 lat) lub chcą podnieść swoje kwalifikacje, by np. móc wykonywać pomiary.

Gdzie można się zapisać na kurs elektryka?

Kursy energetyczne są organizowane w całym kraju, a prawdopodobnie najszerszą ofertę tego typu szkoleń ma Krajowe Centrum Kształcenia, które zaprasza na kurs elektryka w co najmniej kilkunastu polskich miastach, w tym w: Krakowie, Olsztynie, Łodzi, Szczecinie, Rzeszowie, Lublinie, Kielcach,  Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gliwicach, Katowicach czy Gdańsku. Aktualna oferta szkoleniowa, wraz z datami kursów i ich lokalizacjami, znajduje się na https://sep-szkolenia.pl/.

Wybierając konkretny kurs elektryka trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Liczy się nie tylko to, aby szkolenie odbywało się blisko miejsca zamieszkania (choć bez wątpienia podnosi to komfort uczestnika), ale także:

Jakość kursu energetycznego – trudno jest to oczywiście ocenić przed wzięciem udziału w szkoleniu SEP, dlatego mamy dobrą radę: warto się kierować opiniami poprzednich uczestników oraz pracodawców. Ci drudzy wybierają wyłącznie kursy renomowanych organizatorów, ponieważ chcą zminimalizować ryzyko, że oddelegowani pracownicy będą musieli kilkakrotnie podchodzić do egzaminu SEP z uwagi na słabe przygotowanie do kwalifikacji. Cenną wskazówką są także wyniki zdawalności egzaminów, co stanowi solidne potwierdzenie rzetelności szkolenia.

Kadra szkoleniowa – nawet najlepiej napisany program i wiele godzin nauki nie zastąpią kontaktu z wysokiej klasy fachowcami. Instruktorzy są najważniejszym atutem szkolenia SEP, bo to oni przekazują wiedzę uczestnikom i de facto przygotowują ich do spotkania z Komisją Kwalifikacyjną. Warto więc sprawdzić, kto właściwie prowadzi wstępnie wybrany kurs elektryka, aby nie popełnić tutaj nieświadomie błędu i nie trafić na kogoś, kto tylko od niechcenia referuje poszczególne akty prawne. Szkolenia SEP Krajowego Centrum Kształcenia są prowadzone przez członków Stowarzyszenia Elektroenergetyków Polskich, czyli zarówno świetnych teoretyków, jak i praktyków zawodów technicznych. To bardzo duży atut.

Krótki czas szkolenia – w tym przypadku jest to zaleta, ponieważ większość osób zapisujących się na kursy energetyczne nie ma czasu, by poświęcać kilka tygodni na uczestniczenie w zajęciach. Dlatego program szkolenia musi być maksymalnie skondensowany, by z jednej strony zagwarantować uczestnikom dostęp do najważniejszej wiedzy, weryfikowanej podczas egzaminu SEP, a z drugiej zwyczajnie ich nie zamęczyć. Znów wróćmy do przykładu kursu elektryka organizowanego przez Krajowe Centrum Kształcenia. Szkolenie jest oferowane w różnych wariantach – jednodniowym lub 30-godzinnym. Ten drugi kurs szczególnie można polecić osobom zupełnie początkującym, które chcą zdobyć zawód elektryka i uprawnienia SEP w grupie G1 do 1 kV, ale mogą brać udział w zajęciach wyłącznie w weekendy.

Dodatkowo przed zapisaniem się na kurs SEP w grupie kwalifikacji G1 warto sprawdzić, jak przebiega egzamin wieńczący szkolenie. Najkorzystniejszy dla uczestnika scenariusz zakłada, że będzie musiał się „zmierzyć” z Komisją Kwalifikacyjną organizatora szkolenia, ale oczywiście zatwierdzoną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Atutem takiego rozwiązania jest fakt, iż kursant zostanie bardzo dobrze przygotowany do egzaminu pod kątem oczekiwań konkretnej komisji, co znacząco zwiększa szansę na uzyskanie uprawnień energetycznych i dodatkowo minimalizuje stres podczas egzaminu.

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ