Partner serwisu
21 lutego 2020

Wiceminister Ireneusz Zyska na spotkaniu konsultacyjnym ws. programu „Czyste Powietrze”

Kategoria: Z życia branży

Program „Czyste Powietrze” oraz rozwój odnawialnych źródeł energii to główne tematy spotkania konsultacyjnego, w którym uczestniczył wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska. Wydarzenie odbyło się 20 lutego 2020 r. w Szczawnie - Zdroju.

Wiceminister Ireneusz Zyska na spotkaniu konsultacyjnym ws. programu „Czyste Powietrze”

Na początku spotkania wiceminister Zyska zaznaczył, że dzięki utworzeniu Ministerstwa Klimatu następuje nowe otwarcie dla promocji i rozwoju zastosowania odnawialnych źródeł w wytwarzaniu energii oraz ciepła w Polsce.

– Celem Ministerstwa Klimatu jest prowadzenie skutecznych działań, które realnie wpłyną na poprawę jakości powietrza, oraz zdynamizują rozwój OZE w Polsce. Chcemy prowadzić otwartą dyskusję ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby wypracowane przez nas rozwiązania przyniosły widoczne efekty – powiedział wiceminister Zyska.

Jego zdaniem kluczowym narzędziem, które zostało wprowadzone w celu poprawy efektywności energetycznej oraz zmniejszeniem emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery, jest rządowy program „Czyste Powietrze”.

– Zależy nam na zwiększeniu efektywności programu „Czyste Powietrze”, dlatego bardzo istotne jest przedyskutowanie funkcjonowania z jego odbiorcami – zaznaczył.

Wiceminister Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE, podkreślił również znaczenie klastrów energii oraz spółdzielni energetycznych w rozwój energetyki rozproszonej.

– Idea klastrów i spółdzielni enrgetycznych to doskonałe formy współpracy między lokalnymi podmiotami na rzecz rozwoju  energetyki rozproszonej, które będą korzystne również dla miejscowej społeczności. Dostępne dzisiaj narzędzia prawne i finansowe są dobrym punktem startowym dla tego typu działań – dodał wiceminister Zyska.

Ponadto pełnomocnik rządu ds. OZE zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój energetyki prosumenckiej.

– Prosumenci stając się właścicielami źródeł wytwórczych zyskują poczucie własnej niezależności. Dzięki realizacji proekologicznych programów oferowanych polski rząd zmienia się stosunek społeczeństwa do kwestii produkcji i konsumpcji energii, jak i kwestii ochrony klimatu – zakończył.

źródło: www.gov.pl/web/klimat
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ