Partner serwisu
09 kwietnia 2020

Kogeneracja w ciepłownictwie

Kategoria: Aktualności

6 marca 2020 r. Ferox Energy Systems sp. z o.o. działając w ramach konsorcjum z Introl-Energomontaż sp. z o.o. podpisał umowę z Węglokoksem Energia NSE Sp. z o. o. na realizację zadania pn. „Budowa układu kogeneracji opartego o silnik gazowy zasilany gazem ziemnym oraz zabudowa kotła gazowego w Zakładzie Ciepłowniczym „Janina” w Libiążu”.

Kogeneracja w ciepłownictwie

Inwestorem jest Zakład Ciepłowniczy "Janina" w Libiążu. Aktualnie spalany jest tam węgiel kamienny, ale jednostki oparte na węglu mają być docelowo wygaszane. Inwestycja ta, w oparciu o silnik gazowy produkcji INNIO Jenbacher J416 o mocy 0,999 MW w zabudowie kontenerowej nowej generacji,  jest rozwiązaniem w pełni ekologicznym.

Podkreślenia wymaga, iż jest to kolejna inwestycja realizowana przez Ferox Energy Systems Sp. z o.o. dla Węglokoks Energia NSE Sp. z o.o. – zrealizowana w 2018 r. pierwsza umowa dotyczyła budowy układu kogeneracji w EC Brzeszcze, w ramach której dostarczono i uruchomiono silnik Jenbacher J316 o mocy 0,85 MW w zabudowie kontenerowej. 

Obszary korzyści związane z kogeneracją obejmują m.in.:

ochronę środowiska, rozumianą jako:

• redukcja emisji CO2 dzięki większej efektywności energetycznej w porównaniu do rozdzielonej produkcji energii elektrycznej i ciepła;

• poprawa jakości powietrza poprzez likwidację niskiej emisji i smogu w miastach dzięki ciepłownictwu systemowemu;

• wykorzystanie nowoczesnych technologii ochrony powietrza w źródłach ciepła systemowego;

korzyści społeczne, rozumiane jako:

• zmniejszenie negatywnego oddziaływania sektora energetycznego na środowisko, wpływające na stan zdrowia ludzi, uprawy rolne, skutki ocieplenia globalnego (CO2);

• pobudzenie inwestycji i innowacji, które pobudzają gospodarkę, tworzą lub utrzymują miejsca pracy i poprawiają komfort mieszkańców.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ