Partner serwisu
29 kwietnia 2020

Milion złotych dla przydomowej elektrowni wiatrowej – NCBR podaje szczegóły rywalizacji Wielkiego Wyzwania: Energia i przedłuża termin zgłoszeń

Kategoria: Aktualności

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego, opublikowało Podręcznik Uczestnika Wielkiego Wyzwania: Energia. Jest to regulamin obowiązujący wszystkich, którzy zdecydują się na udział w rywalizacji o milion złotych nagrody. Dodatkowo, NCBR przedłużyło termin zgłoszeń drużyn, które chciałyby podjąć wyzwanie – czas na rejestrację mają do 30 czerwca 2020 roku. Inicjatywa realizowana jest ze środków Funduszy Europejskich.

Milion złotych dla przydomowej elektrowni wiatrowej – NCBR podaje szczegóły rywalizacji Wielkiego Wyzwania: Energia i przedłuża termin zgłoszeń

NCBR, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników i rynku, poddało regulamin zawodów konsultacjom – każdy zainteresowany mógł zgłosić swoje spostrzeżenia. Konsultacje trwały 3 miesiące. W ich toku zgłoszono wartościowe uwagi, z których część została finalnie wdrożona do ostatecznej wersji Podręcznika Uczestnika. Ten zawiera cały katalog niezbędnych informacji, począwszy od celów Wyzwania, poprzez warunki uczestnictwa, harmonogram, kryteria selekcji, po przebieg finału.

Przejrzyste reguły

Jak więc wygrać pierwsze polskie Wielkie Wyzwanie? Zadaniem jego uczestników jest opracowanie urządzeń zdolnych do pozyskiwania energii z wiatru niskich prędkości (to ten wiejący nad naszymi głowami oraz na poziomie dachów naszych domów), przekształcania jej na energię elektryczną oraz jej magazynowania i oddawania w jak najbardziej efektywny sposób. Magazynowanie energii nie jest wymaganiem obowiązkowym. Wszystkie konstrukcje muszą zostać doprowadzone do etapu prototypu i spełniać określone parametry, takie jak chociażby zdolność do pracy poza siecią, masa nieprzekraczająca 200 kg czy maksymalny poziom natężenia generowanego hałasu na poziomie 50 dB.

– Podane w regulaminie maksymalne parametry prototypów mają przede wszystkim zapewnić efektywność urządzeń, równe warunki uczestnictwa, a także konstrukcję urządzeń, które będą atrakcyjne dla użytkownika końcowego, czyli każdego z nas, kto chciałby w swoim domu wykorzystywać energię wytworzoną z odnawialnego źródła, jakim jest wiatr – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Poszczególnymi etapami przebiegu Wielkiego Wyzwania: Energia są:

  • weryfikacja postępów prac – zespół w formie 3-minutowego wideo przedstawi się i zarysuje koncepcję swojego rozwiązania;
  • ćwierćfinał, w którym zespoły również za pomocą wideo udowodnią, że ich prototypy działają;
  • półfinał, w którym instalacje zostaną poddane indywidualnym testom;
  • finał, w którym zostanie wyłoniony zwycięzca. 

Wielki Finał odbędzie się na jesieni tego roku w Warszawie. Zostanie do niego zakwalifikowanych maksymalnie 10 uczestników. Każdy z nich równolegle otrzyma identyczne warunki nawiewu wiatru. Wygra ten uczestnik, którego prototyp – po nawianiu na niego wiatru i podłączeniu do instalacji pomiarowej – osiągnie najlepszy wynik.

Nagrodą dla zespołu, którego prototyp pokona konkurentów, jest 1 milion złotych. Co najważniejsze, prawa własności intelektualnej do skonstruowanego urządzenia należą do uczestników. NCBR przewiduje również nagrodę dodatkową w kategorii „wzornictwo” dla urządzenia, które zostanie najwyżej ocenione przez publiczność.

Dłuższy czas na rejestrację

Podstawowym warunkiem udziału w Wielkim Wyzwaniu: Energia jest wypełnienie prostego formularza udostępnionego na stronie wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl i uzyskanie statusu uczestnika. W związku z wprowadzonym na terenie kraju stanem epidemii, NCBR wydłużyło termin przyjmowania zgłoszeń do 30 czerwca 2020 roku (pierwotnie termin upływał 10 maja).

Do udziału NCBR zaprasza wszystkich entuzjastów technologii i innowacji – od naukowców, przez studentów i koła studenckie, po innowatorów, „garażowych wynalazców” i pasjonatów. Zgłaszać się można indywidualnie lub w zespołach, przy czym zgłoszenia drużyny dokonuje lider zespołu.

Zielona energia dla każdego

Formułując takie wyzwanie badawcze, NCBR dąży do ograniczenia smogu, redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Opracowane w wyzwaniu rozwiązania dadzą możliwość dostępu do energii elektrycznej poza siecią, a przede wszystkim przyczynią się do oszczędności w gospodarstwach domowych.

Inicjatywa wpisuje się również w ideę Zielonego Ładu Unii Europejskiej. Zakłada ona m.in. inwestycje w technologie przyjazne dla środowiska, obniżenie emisyjności sektora energii czy zapewnienie większej efektywności energetycznej budynków.

Przedsięwzięcie Wielkie Wyzwanie: Energia jest realizowane z Funduszy Europejskich w ramach projektu pozakonkursowego pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych (projekt realizowany z poddziałania 4.1.3 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój).

Podręcznik Uczestnika Wielkiego Wyzwania: Energia można pobrać ze strony inicjatywy.
Dla wszystkich osób, uczestników i zainteresowanych Wielkim Wyzwaniem: Energia, NCBR uruchomiło specjalny profil w serwisie Facebook, na którym publikuje najnowsze informacje związane z przedsięwzięciem, jak również ciekawostki techniczne związane z odnawialnymi źródłami energii.

źródło: ncbr.gov.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ