Partner serwisu
19 czerwca 2020

Możliwości dofinansowania fotowoltaiki dla osób prywatnych

Kategoria: Aktualności

W ostatnich latach instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów prywatnych, którzy chcą się uniezależnić od rosnących cen energii elektrycznej. Jeżeli również Ty zastanawiasz się nad zainstalowaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej na swoim dachu, powinieneś wiedzieć, że masz co najmniej kilka możliwości jej sfinansowania.
Dofinansowanie budowy instalacji fotowoltaicznej – dotacja z programu „Mój Prąd”.

Możliwości dofinansowania fotowoltaiki dla osób prywatnych

Zakup paneli fotowoltaicznych, falownika, konstrukcji mocującej, przewodów i wreszcie montaż – mimo że z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia fotowoltaika się opłaca, aby czerpać z niej korzyści, najpierw trzeba sporo zainwestować. To główny powód, dla którego dofinansowanie budowy instalacji fotowoltaicznej czy pożyczka na fotowoltaikę często interesuje prywatnych inwestorów. Na jaką kwotę dotacji można liczyć?

Z programu „Mój prąd” osoby prywatne mogą otrzymać wsparcie finansowe – zwrot do 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie jednak 5000 zł. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na rządowych stronach nabór wniosków trwa od 13 stycznia do 18 grudnia 2020 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Jeżeli rozważasz ubieganie się o dotację, musisz wiedzieć, że będziesz musiał spełnić kilka wymagań – instalacja musi być:

  • już wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej,
  • o mocy od 2 do 10 kW,
  • przeznaczona na cele mieszkaniowe.

O dofinansowanie budowy instalacji fotowoltaicznej w ramach programu „Mój prąd” nie mogą się ubiegać klienci, którzy rozbudowują już posiadaną instalację, wydatki na jej zakup i montaż ponieśli przed 23 lipca 2019 r. (lub instalacja została zakończona przez tą datą).

Pożyczka na fotowoltaikę czy dotacja z programu „Czyste Powietrze”?

Jeżeli nie możesz skorzystać z dotacji z programu „Mój Prąd”, powinieneś zainteresować się opcjami alternatywnymi. Są nimi: pożyczka na fotowoltaikę, dotacja lub dotacja z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Dwie ostatnie możliwości są dostępne w ramach programu „Czyste Powietrze”. O jaką wysokość środków mogą starać się prywatni inwestorzy?

Maksymalne kwoty dofinansowania uzależnione są od rodzaju prac, jakie zamierza przeprowadzić inwestor. Zgodnie z informacjami zaprezentowanymi na stronie internetowej Czyste Powietrze:

  • na montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z demontażem nieefektywnego źródło ciepła na paliwa stałe oraz zakupem i montażem pompy ciepła typu np. powietrze-woda maksymalnie można otrzymać dotację w wysokości 30 000 zł – jest to opcja pierwsza,
  • na montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z demontażem nieefektywnego źródło ciepła na paliwa stałe oraz zakupem i montażem innego źródła ciepła niż wyżej wymienione, inwestor może otrzymać maksymalnie 25 000 zł – jest to opcja droga.

Wniosek o dofinansowanie budowy instalacji fotowoltaicznej można składać przez internet, a jego rozpatrzenie trwa do 30 dni. Na wsparcie mogą liczyć również inwestorzy prywatni, którzy rozpoczęli przedsięwzięcie do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Kredyt lub pożyczka na fotowoltaikę – czy to się opłaca?

Bezzwrotne dofinansowanie budowy instalacji fotowoltaicznej to kuszące rozwiązanie. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej nawet dotacja w maksymalnej wysokości nie pozwala pokryć wszystkich wydatków związanych z instalacją fotowoltaiki. Jeżeli nie masz wystarczających oszczędności i nie możesz liczyć na wsparcie rodziny czy przyjaciół, pozostają Ci dwie możliwości – kredyt lub pożyczka na fotowoltaikę.
Banki chętnie finansują różne przedsięwzięcia, a zakup i montaż paneli fotowoltaicznych się do nich zalicza. Niestety, aby otrzymać kredyt, bank będzie wymagał złożenia nie tylko wniosku, ale dostarczenia wraz z nim całej listy dokumentów, w tym m.in. zaświadczenia o zatrudnieniu i uzyskiwanych dochodach. Osoby, którym zależy na czasie, będą musiały uzbroić się w cierpliwość lub skorzystać z alternatywnego rozwiązania, jakim jest pożyczka na fotowoltaikę.

Gdzie starać się o pożyczkę na fotowoltaikę? Środki można otrzymać zarówno z banku, jak i firmy pożyczkowej. Drugie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że:

  • procedura składania wniosku odbywa się w całości przez internet – wniosek można złożyć z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie,
  • formalności są ograniczone do minimum – nie trzeba przedstawiać żadnych dodatkowych dokumentów,
  • okres spłaty jest elastyczny – ustala go klient, a niektóre firmy dodatkowo oferują możliwość przesunięcia terminu spłaty zobowiązania.

Jeżeli dofinansowanie budowy instalacji fotowoltaicznej z rządowych programów jest poza Twoim zasięgiem, a chciałbyś pozyskiwać prąd w sposób ekologiczny, rozważ skorzystanie z kredytu lub pożyczki.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ