Partner serwisu
31 lipca 2020

Ile trzeba mieć lat, żeby zapisać się na kurs SEP?

Kategoria: Aktualności

Tytułowe pytanie jest jednym z tych, które najczęściej zadają sobie przyszli uczestnicy szkoleń SEP. Szczególnie dotyczy to osób bardzo młodych oraz dojrzałych. Nie wiadomo dlaczego, ale można się spotkać z opinią, że kurs SEP to propozycja wyłącznie dla ludzi aktywnych zawodowo, mających już doświadczenie w szeroko pojętej branży energetycznej oraz będących w sile wieku. Tak naprawdę jednak na szkolenie może się zapisać niemal każdy, kto spełnia minimalne warunki. Sprawdź zatem, ile trzeba mieć lat, aby wziąć udział w szkoleniu przygotowującym do egzaminu na uprawnienia energetyczne, cieplne i/lub uprawnienia gazowe.

Ile trzeba mieć lat, żeby zapisać się na kurs SEP?

Młody wiek nie jest żadną przeszkodą

We wstępnie wspomnieliśmy o tym, że osoby zainteresowane wzięciem udziału w szkoleniu na uprawnienia SEP muszą spełniać podstawowe kryteria. Warunki są tylko dwa, mianowicie:

  • Legitymowanie się wykształceniem co najmniej podstawowym – nie trzeba zatem mieć wykształcenia kierunkowego czy zawodowego. Na kurs SEP może się zapisać osoba po podstawówce, ale tylko wtedy, gdy spełnia także drugi warunek.
  • Pełnoletność – uczestnik szkolenia SEP musi mieć ukończone 18 lat na dzień rozpoczęcia się kursu.

Skupmy się na tej drugiej kwestii. Zdarza się, że na kurs SEP zapisują się osoby niepełnoletnie, które jednak rezerwują sobie taki termin, aby w momencie rozpoczęcia się szkolenia mieć ukończone wymagane 18 lat. Jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ trzeba pamiętać, że obecnie kursy zawodowe przygotowujące do egzaminu SEP są dosłownie oblegane. Lepiej więc zawczasu – pisząc kolokwialnie – „zaklepać” sobie miejsce.

Osoby w bardzo młodym wieku stanowią dużą grupę uczestników szkoleń SEP. Często są to ludzie zaraz po szkole, nie tylko zawodowej, którzy chcą jak najszybciej zdobyć cenne kwalifikacje i w ten sposób od razu wejść na rynek pracy z wysokiego C. Przypomnijmy, że osoby posiadające uprawnienia SEP, niezależnie od grupy kwalifikacji, są wyjątkowo poszukiwane przez pracodawców. Ponieważ w Polsce nadal mamy deficyt fachowców z np. uprawnieniami energetycznymi, to mogą oni liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki.

Widać zatem, że kurs SEP może stanowić doskonały sposób na uzupełnienie wykształcenia czy to podstawowego, czy zawodowego czy nawet średniego – niezależnie od tego, czy uczestnik szkolenia zamierza później kontynuować edukację, czy też od razu podjąć pracę zarobkową.

Czy jest jakaś górna granica wieku?

Tutaj mamy dobrą informację dla osób w wieku 50+, które z góry zakładają, że przegapili już moment na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych czy całkowite przebranżowienie się. Nie jest to prawdą, ponieważ szkolenia SEP są przeznaczone również dla znacznie starszych uczestników. Nie ma znaczenia, czy masz 40, 50, 60 czy nawet więcej lat. Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia energetyczne, cieplne i/lub gazowe, to śmiało zapisz się na kurs SEP i podejdź do egzaminu państwowego.

Często słyszymy, że w Polsce brakuje pracy dla osób po 50. roku życia. Wiara w ten frazes jest jedną z przyczyn, dla których obserwujemy dość niską aktywność zawodową wśród dojrzałych Polaków – zwłaszcza tych, którzy stracili dotychczasową pracę. Zamiast jednak stać w miejscu i w niepewności czekać na osiągnięcie wieku emerytalnego, rozsądniej będzie zdobyć bardzo cenione przez pracodawców kwalifikacje zawodowe – a za takie zdecydowanie uznamy uprawnienia SEP.

Z doświadczenia wiemy, że dojrzali kursanci dużo poważniej podchodzą do tego, co próbuje im przekazać instruktor, dzięki czemu osiągają później lepsze wyniki podczas egzaminu SEP. To kolejny argument przemawiający za tym, aby wbrew metryce zapisać się na szkolenie zawodowe w wybranej grupie kwalifikacji i umocnić swoją pozycję na rynku pracy.

Dojrzała osoba posiadająca uprawnienia SEP ( https://sep-uprawnienia.pl/kursy-zawodowe) jest wyjątkowo cenna dla pracodawców. Nie tylko z uwagi na wysokie kompetencje zawodowe, ale także doświadczenie, rzetelność, lojalność. Nie ma zatem żadnego powodu, aby rezygnować z szansy zdobycia nowych kwalifikacji tylko dlatego, że metryka nieubłaganie wskazuje przekroczenie 50. roku życia.

Szansa na nowe otwarcie

W szkoleniach SEP organizowanych przez Krajowe Centrum Kształcenia regularnie biorą udział osoby 50+, również takie, które zapisały się na kurs w celu całkowitego przebranżowienia się. To bardzo dobry pomysł w sytuacji, gdy dojrzały pracownik wie, że jego obecne wykształcenie i kwalifikacje nie są szczególnie poszukiwane na rynku pracy. Zamiast się tym załamywać, lepiej będzie odpowiedzieć na potrzeby pracodawców, ukończyć kurs SEP, zdać egzamin państwowy i tym samym dołączyć do grupy bardzo poszukiwanych i znakomicie wynagradzanych fachowców.

Bardzo cenione, zarówno przez pracodawców, jak i samych uczestników, szkolenia SEP organizuje Krajowe Centrum Kształcenia. W ofercie znajdziesz kursy SEP odbywające się w całej Polsce, w cyklu całorocznym, między innymi w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Warszawie, Białymstoku, Kielcach, Bielsku-Białej, Rzeszowie, Lublinie czy Łodzi, więcej na: https://sep-uprawnienia.pl/oddzialy

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ