Partner serwisu
05 sierpnia 2020

Rozwiązania smart w przestrzeni miejskiej - inteligentne ławki solarne

Kategoria: Aktualności

Inteligentne, ekologiczne meble to nowy element koncepcji smart city. Większość rozwiniętych miast szuka sposobów, aby ich środowisko stało się bardziej nowoczesne i jednocześnie przyjazne mieszkańcom. Dużą rolę odgrywa wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i zainstalowanie większej liczby technologii, która nie będzie uzależniona wyłącznie od sieci energetycznej. Jednym z doskonałych przykładów rozwiązań smart w przestrzeni miejskiej są inteligentne ławki solarne. Jak działają? Sprawdź, co warto wiedzieć o ławkach solarnych.

Rozwiązania smart w przestrzeni miejskiej - inteligentne ławki solarne

Ławka solarna - co to jest?

Inteligentna ławka solarna jest zasilana na tej samej zasadzie co panele słoneczne. Sam panel PV można umieścić nad ławką, bądź w jej wnętrzu, w zależności od wybranego modelu. Panele wykorzystują promieniowanie słoneczne i przekształcają je w energię, która może służyć do ładowania urządzeń, takich jak m.in. smartfony, laptopy czy aparaty fotograficzne. Z wyglądu prezentuje się jak zwyczajny mebel, jednak w praktyce cechuje się znacznie większą funkcjonalnością.
Warto wiedzieć, że ogniwa zainstalowane w ławkach solarnych mogą wychwytywać najmniejsze promienie światła. Co więcej, są w stanie działać na jednym ładowaniu nawet do 72h bez słońca. W praktyce oznacza to zatem, że bez problemu można z nich korzystać także nocą czy wieczorem.


Ławki solarne - zalety

Główną zaletę ławki solarnej stanowi fakt, że jest zasilana wyłącznie energią słoneczną, czyli źródłem energii odnawialnej. Zasoby ziemi wyczerpują się w bardzo szybkim tempie, co rodzi pytanie o alternatywne źródła energii. Coraz częściej takim źródłem jest właśnie energia słoneczna, gdyż można ją wykorzystać każdego dnia i na całym świecie. Jest ona również przyjazna dla środowiska.
Ławka solarna z ładowarką pozwala nie tylko naładować sprzęty elektroniczne, ale również zapewnia dostęp do Internetu. Jak to możliwe? Dzięki panelom fotowoltaicznym energia słoneczna wykorzystana może zostać chociażby do zasilania Wi-Fi, hot spotów, oświetlenia LED czy nawet podgrzania siedziska. Ta ostatnia funkcja doskonale sprawdzi się zimą na ławkach miejskich i przystankach autobusowych. Coraz częściej ławki solarne wyposażone są w nowoczesne ekrany. Jakie informacje można na nich wyświetlić? Chociażby te dotyczące aktualnej temperatury, godziny czy poziomu wilgotności.
Ładowarki do telefonu w ławkach solarnych występują zarówno w wersji standardowej, jak i indukcyjnej. To jednocześnie źródło darmowej i powszechnie dostępnej energii, z której skorzystać może każdy.

Gdzie można wykorzystać ławki fotowoltaiczne?

Ławki solarne znajdą zastosowanie w licznych miejscach, szczególnie w przestrzeni miejskiej. Doskonale sprawdzą się w parkach, na skwerach, na przystankach autobusowych i w wielu innych lokalizacjach. Coraz częściej na ich zakup decydują się także duże uczelnie i przedsiębiorstwa, a nawet galerie handlowe. Można spodziewać się, że w przyszłości zastąpią zdecydowaną większość ławek tradycyjnych. W czasach kiedy uzależnienie od dostępu do energii jest bardzo wysokie, możliwość szybkiego naładowania smartfona w dowolnym miejscu staje się niezwykle istotna.

Czy ławki solarne są przydatne?

Podczas podróży po obcym mieście Twoją główną pomoc nawigacyjną stanowią zapewne mapy Google. Co jednak, kiedy nagle zorientujesz się, że Twój smartfon niedługo się rozładuje, a Ty jeszcze nie trafiłeś do obranego celu? Wówczas możesz zrobić krótką przerwę w zwiedzaniu i przysiąść na pobliskiej ławce. Dzięki panelom PV dodatkowo uzupełnisz poziom baterii w Twoim smartfonie. Po odpoczynku będziesz swobodnie kontynuować zwiedzanie, bez obaw, że się zgubisz.
Wyobrazić możesz sobie jeszcze inną sytuację. Czekasz na pociąg, jednak dowiadujesz się, że ma aż 40 minut opóźnienia. Niestety, bateria w Twoim laptopie ma niski poziom. Rozglądasz się i znajdujesz ławkę fotowoltaiczną. Dzięki niej możesz spokojnie obejrzeć odcinek ulubionego serialu w oczekiwaniu na przyjazd pociągu.

Jak sam widzisz, ławki solarne to propozycja, która może okazać się niezwykle przydatna i to w wielu miejscach. Z pewnością docenią ją także klienci bądź kontrahenci niejednej firmy, gdy w oczekiwaniu na spotkanie będą mogli podładować swój telefon. Energia słoneczna zapewnia mnóstwo możliwości, warto ją zatem wykorzystać!

 

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ