Partner serwisu
25 sierpnia 2020

Fotowoltaika dla domu

Kategoria: Aktualności

W Polsce coraz częściej możemy zauważyć zamontowane na dachach domów jednorodzinnych panele fotowoltaiczne. Z roku na rok wzrasta popularność inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE). Fotowoltaika to rozwiązanie, które przyczynia się do zażegnania kryzysu energetycznego i pozwala na niezależność energetyczną w naszych domach.

Fotowoltaika dla domu

Opłacalność fotowoltaiki

Decydując się na budowę instalacji fotowoltaicznej w naszym domu, musimy przede wszystkim zacząć od planu montażu i określenia, jaką ilość energii elektrycznej zużywamy w ciągu roku oraz jak dotychczas wyglądały nasze rachunki za prąd. To podstawa dla dobrania mocy instalacji fotowoltaicznej i kalkulacji związanych z kosztami.

Ceny prądu wzrastają, jednak weźmy pod uwagę, że jeśli do tej pory za prąd płaciliśmy bardzo mało, to fotowoltaika nie będzie dla nas opłacalna. Koszt poszczególnych elementów instalacji oraz jej montaż nieprędko się zwrócą.

Warto skorzystać z profesjonalnego audytu fotowoltaicznego, dzięki któremu dokładnie zaplanujemy naszą instalację. Firmą, która zajmuje się przeprowadzaniem audytów i montażem instalacji fotowoltaicznych jest SunErgo - https://sunergo.pl

Montaż i koszt instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna składa się głównie z krzemowych paneli słonecznych, które przekształcają światło słoneczne w energię. Najczęściej wybieranymi panelami są panele monokrystaliczne, które charakteryzują się największą wydajnością, ale też najwyższą ceną. Tańszym wyborem będą panele polikrystaliczne, które są mniej sprawne, ale lepiej sprawdzają się w pochmurnych warunkach.

Krzem, z którego wytwarzane są panele, pochłania jednostki światła słonecznego (fotony) i za pomocą specjalnego systemu połączeń ogniw fotowoltaicznych (w których zderzają się elektrony z fotonami), zmusza je do ruchu, powodując przepływ prądu elektrycznego.

Niezbędnym i dość kosztownym elementem domowej instalacji będzie falownik (inwerter), który przekształca prąd stały w prąd zmienny. Dzięki falownikowi możemy zasilać urządzenia elektryczne w naszych domach. Dodatkowym kosztem będzie specjalny system mocujący i przewody łączeniowe do montażu.
 
Na gruncie lub dachu

Przy projektowaniu instalacji musimy uważać na to, aby panele nie zostały zacienione przez sąsiadujące drzewa i budynki. Inwestycja opłaca się jedynie w przypadku, gdy dach naszego domu będzie po odpowiednim kątem, w zasięgu promieni słonecznych. W przeciwnym razie instalacja fotowoltaiczna nie spełni swojej roli.

Jeśli nie mamy możliwości montażu paneli na dachu, możemy wykorzystać do tego grunt. On również musi być odpowiednio stabilny, jeżeli chcemy zamontować na nim stelaże do paneli fotowoltaicznych. Panele muszą być ułożone tak, aby nie zacieniały się wzajemnie. Na dachu szybciej i łatwiej będzie zamontować panele fotowoltaiczne, natomiast na gruncie (zazwyczaj dzięki zajmowanej przez panele dużej powierzchni) mogą generować więcej energii.

Instalacja on-gird lub off-gird

Planując montaż fotowoltaiki, weźmy pod uwagę to, czy nasza instalacja będzie podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-grid), czy też nie (off-grid).

Jeśli chcemy być całkowicie niezależni od dostawców energii elektrycznej, wybierzmy system off-grid, który jest droższy, ale dzięki niemu możemy wykorzystać zmagazynowany na kilkanaście godzin w akumulatorze prąd, gdy nastąpi okres zerowej produkcji (zima, noc, przerwa w dostarczaniu energii elektrycznej z sieci energetycznej). Tego typu rozwiązanie wymaga akumulatorów magazynujących prąd bezpośrednio dostarczany do odbiorników w naszym domu.

Instalacja on-grid nie pozwala nam na całkowitą niezależność, jednak umożliwia wysyłanie nadwyżek prądu do sieci, z której potem możemy je pobierać. Tego typu instalacja posiada licznik dwukierunkowy, dzięki któremu sprawdzimy, ile energii elektrycznej przesłaliśmy do sieci, a ile energii z niej pobraliśmy. Pamiętajmy jednak, że w razie awarii sieci, my również nie będziemy mieli chwilowo prądu.
 
Dofinansowania do fotowoltaiki
Popularnym programem dofinansowującym fotowoltaikę w Polsce jest Mój Prąd, który powstał z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Osoby fizyczne mogą złożyć wniosek online o dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji sięgającej 5 000 zł na  zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i otrzymać do 50% zwrotu kosztów. Program można połączyć z Ulgą termomodernizacyjną i zaoszczędzić jeszcze więcej, ponieważ dzięki niej odliczane są od rocznego zeznania podatkowego wydatki na inwestycję termomodernizacyjną. Mój Prąd został zintegrowany z programem Czyste Powietrze 2.0, który obejmuje dotację lub pożyczkę na kompleksową termomodernizację domów. Osoby, które spełnią odpowiednie warunki i skorzystają z programu Czyste Powietrze, otrzymają zwrot części zainwestowanych środków. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od rodzaju inwestycji.

Główną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest jej bezobsługowość z niemal nieistniejącym ryzykiem awarii oraz gwarancją na panele sięgającą do 25 lat, która podnosi wartość nieruchomości. Instalacja fotowoltaiczna będzie dla nas opłacalna, jeśli z audytu wyniknie, że możemy zaoszczędzić pieniądze za prąd i mamy odpowiednie warunki na zainstalowanie paneli. Koszt instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj mieści się między 15 000 a 25 000 zł. Ostateczna cena zależy od mocy instalacji oraz dofinansowania, z jakiego skorzystamy.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ