Partner serwisu
23 listopada 2020

Jak przygotować się na budowę domu spełniającego nowe wymogi energooszczędne?

Kategoria: Aktualności

Energooszczędnie, czyli modnie, ekologicznie i w zgodzie z duchem czasów. Jednak przede wszystkim, rozsądnie. Stawiając na energooszczędność lub wręcz pasywność budynku, zyskuje się bardzo niskie koszty eksploatacji przy wysokim komforcie życia. Wszystko to dzięki żywemu włączeniu nowoczesnych technologii wprost w nieskomplikowaną bryłę domu. Jak tego dokonać i na co zwrócić uwagę?

Jak przygotować się na budowę domu spełniającego nowe wymogi energooszczędne?

Zaczynamy od właściwego projektu

Oczywiście najważniejszy w całej koncepcji jest sam projekt. Można go tworzyć od nowa, ale zdecydowanie proście (i taniej!) jest skorzystać z bazy gotowych i sprawdzonych koncepcji. A takich ma sporo w swojej obszernej bazie pracownia DomoweKlimaty.pl, która obecnie skupia się właśnie na przygotowaniu niedrogich w budowie, lecz gotowych na energooszczędne standardy NF15 i NF40 nieruchomości. W modzie są projekty parterowe z użytkowym poddaszem, a także niewielkie domki na wąską działkę. Przeglądając katalog, każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Jednak chcąc skłonić się w stronę pasywności, trzeba wspólnie z architektem rozpracować kilka kwestii.
 

Doposażamy projekt w nowoczesne rozwiązania

Aby dom stał się energooszczędny lub pasywny, należy skupić się na kilku kwestiach:

  • Termoizolacja. Trzyszybowe okna, drzwi z odpowiednim parametrem „U”, gruba warstwa styropianu, wełny lub piany PUR – na te elementy trzeba przeznaczyć nieco większy budżet, niż w przypadku domu tradycyjnego.
  • Fotowoltaika. Obecnie niedroga, a pozwalająca na ekologiczną produkcję prądu przez cały rok. W domach energooszczędnych to element obowiązkowy na dachu lub na działce, przy gruncie.
  • Rekuperacja, ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła. Połączenie wydajnego systemu grzewczego z nowoczesnym podejściem do wentylacji i odzysku ciepła – to istotne elementy w budżecie.
  • Rozwiązania inteligentnego domu. Pozwalają na wygodne sterowanie całością, bieżącą kontrolę parametrów domu i ich korektę nawet w trakcie urlopu. Warto łączyć domy z ideą smart, gdyż jest to nie tylko przyszłościowe rozwiązanie, ale i niezwykle komfortowe dla mieszkańców. Pozwala też na wprowadzenie pewnych oszczędności.

Co istotne, stawiając dom energooszczędny, wcale nie trzeba rezygnować przy tym z własnych marzeń – zazwyczaj idea ekologii i nowoczesności przenika się z prywatnymi potrzebami inwestorów.
 

Czy warto budować domy energooszczędne?

Pomimo tego, że na ten cel trzeba zabezpieczyć nieco większe środki, a sam wybór materiałów jest nieco bardziej ograniczony, zdecydowanie warto postawić na energooszczędność, pasywność lub dodatni bilans energetyczny. Takie domy są przyszłością, a sprytni inwestorzy mogą mieć tę futurystyczną wizję już dziś.
 
 

Przygotowanie i potencjalne wyzwania
Wyzwaniem dla inwestora jest oczywiście sam nakład pieniężny – pompa ciepła czy rekuperacja kosztują dość sporo. W ramach przygotowań warto wiedzieć już jakie systemy będą montowane na etapie dopracowywania projektu. Można śmiało przeprowadzić w tym celu konsultację z architektem.
 

Na koniec należy też wspomnieć o funkcjonujących w Polsce dotacjach, które mogą pomóc pokryć część kosztów. Dobrze jest zapoznać się z zasadami ubiegania o nie, bo na szali leży nierzadko kilkadziesiąt tysięcy złotych od państwa.

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na ten temat? Przeczytaj również inną publikację: Potencjał budownictwa energooszczędnego i racjonalizowania zużycia energii w domach jednorodzinnych

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ