Partner serwisu
27 listopada 2020

Minister Kurtyka o perspektywach rozwoju energetyki jądrowej

Kategoria: Z życia branży

Perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Europie, w kontekście Zielonego Ładu, to główny temat sesji podczas konferencji „High Temperature Reactors for deep decarbonisation: the Polish example From the Gemini+ research project towards demonstration”. W wydarzeniu, które odbyło się 25 listopada 2020 r., wziął udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Minister Kurtyka o perspektywach rozwoju energetyki jądrowej

W trakcie wideokonferencji szef resortu klimatu i środowiska podkreślił, że Europejski Zielony Ład to bardzo ambitna strategia.

– Europejski Zielony Ład rozpoczyna transformację, która obejmie wiele sektorów naszej gospodarki. Sektor energetyczny odgrywa szczególnie ważną rolę w walce ze zmianami klimatycznymi. Obok innych technologii niskoemisyjnych energia jądrowa powinna być uważana za głównego gracza – powiedział.

Minister wskazał także, że rząd Polski rozpoczął w tym roku aktualizację dwóch ważnych dokumentów - Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku oraz aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej, która została przyjęta przez Radę Ministrów w październiku br.

– Zgodnie z aktualizacją Programu polskiej energetyki jądrowej, do 2043 r. będzie działać 6 bloków o mocy 6-9 GWe energii jądrowej. Pierwszy reaktor jądrowy o mocy ok. 1-1,5 GWe zostanie uruchomiony do 2033 r., a kolejnych pięć co dwa lata do 2043 r. Dodatkowo Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada wykorzystanie sprawdzonych i wielkoskalowych reaktorów, w dłuższej perspektywie można uwzględnić nowe – obecnie niedostępne na rynku technologie – mówił.

Minister Kurtyka podkreślił też, że rozwój bezemisyjnej energetyki jądrowej przyczyni się nie tylko do powstania w Polsce nowej gałęzi przemysłu o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego, ale przede wszystkim pozwoli na dalszą dywersyfikację źródeł energii, znaczną redukcję emisji i stabilną pracę systemu elektroenergetycznego integrującego energię odnawialną na masową skalę.

Bogdan Kasierski
2020-11-27
Budowanie brudnych i drogich elektrowni uranowych (koniec w roku 2043 !!! - ostatnie na świecie) to obłęd.
Za 5-15 lat będą na rynku tanie, czyste, bezpieczne (w tym aneutroniczne) małe reaktory fuzyjne (TAE, HB11 Energy, CFS, LM).
Dobrze byłoby wejść w kooperację z jedną tych firm.
Ob
2020-11-27
Czyli zamiast wykopywanego w kraju węgla brunatnego chce się importować paliwo jądrowe - pytanie skąd? Później el. jądrowe będą emitowały związek odpowiedzialny za główną część życiodajnego efektu cieplarnianego - parę wodną. Obywatele zapłacili niemało i zapłacą więcej, a jeden polityk kupił wydatkami na EJ swoje wysokie stanowisko w UE, czy drugi chce kupić w OECD?
ErgoSum
2020-11-30
Niech Kurtyka nie gada, tylko wprowadzi na Radę Ministrów temat: Rząd Podejmuje DECYZJĘ o budowie EJ we wskazanej lokalizacji. Dla niej przedstawi Biznes Plan i MODEL FINANSOWANIA. Inaczej inni będą budowali, a w Polsce będziemy gadali.
Od ogłoszenia PPEJ upłynęło mnóstwo czasu, a bloki węglowe idą na ostanich nogach, a ich je zastąpią żadne OZE nawet gdy ich moc była 10 razy większa od umierających węglówek.
Na co Kurtyka czeka? Na koniec kadencji? Przyjdzie kolejny i znów zacznie "od początku". Normalnie "ever green" polityczny.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ