Partner serwisu
02 grudnia 2020

Wchodzi w życie zmiana rozporządzenia taryfowego

Kategoria: Aktualności

Od 1 grudnia wchodzą w życie przepisy, na mocy których ulegną zmianie zasady kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie za energię elektryczną. Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania, istotne dla funkcjonowania całego sektora elektroenergetycznego w Polsce.

Wchodzi w życie zmiana rozporządzenia taryfowego

19 listopada br. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 13 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.

Co zmienia się w rozporządzeniu taryfowym?

Nowelizacja rozporządzenia taryfowego dotyczy, przede wszystkim, wsparcia elektromobilności oraz utworzenia tzw. konta regulacyjnego.

W praktyce oznacza to, że:

  • wprowadzone zostają rozwiązania pozwalające na tworzenie grup taryfowych dla podmiotów prowadzących ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych. Podmioty, rozliczane zgodnie z wprowadzaną taryfą, zapłacą mniej z tytułu składnika stałego stawki sieciowej. Poniosą natomiast wyższe koszty z tytułu składnika zmiennego stawki sieciowej. Regulacja ta ma na celu wsparcie podmiotów prowadzących stacje ładowania, które u progu rozwoju elektromobilności, przy małej flocie samochodów elektrycznych w Polsce i niewielkim stopniu wykorzystania stacji, są aktualnie zmuszone do ponoszenia znacznych opłat na rzecz przedsiębiorstw energetycznych;
  • konto regulacyjne zagwarantuje dodatkowe środki na inwestycje w rozwój sieci elektroenergetycznej oraz integrację OZE z krajowym systemem elektroenergetycznym. Instrument ten pozwali bowiem na wyrównywanie różnic w taryfach operatorów systemów elektroenergetycznych w osiąganych faktycznie przychodach tych operatorów w stosunku do planowanych przychodów wynikających z zatwierdzanych dla nich taryf. Rozwiązanie to jest szczególnie istotne w dobie pandemii COVID-19, gdy z powodu spadku wolumenu dostarczonej energii, rzeczywiste przychody operatorów w 2020 r. będą niższe od planowanych. Należy zaznaczyć, że spadek przychodów operatorów może mieć niekorzystny wpływ na prowadzone przez nich niezbędne inwestycje w sieć elektroenergetyczną. W przyszłości, mechanizm ten będzie korzystny także dla odbiorców energii elektrycznej - pozwoli obniżyć cenę energii elektrycznej dla odbiorców końcowych w sytuacji gdy rzeczywiste przychody operatorów będą wyższe od planowanych.
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ