Partner serwisu
08 grudnia 2020

Nowa kotłownia na biopaliwa w PEC Suwałki przyczynia się do lepszego jutra

Kategoria: Aktualności

Firma Axis Tech w grudniu 2020 roku oddała swój pierwszy projekt spalania biopaliw na polskim rynku. Dwa opalane biopaliwem kotły o łącznej mocy 25 MW będą pracowały dla PECu Suwałki.

Nowa kotłownia na biopaliwa w PEC Suwałki przyczynia się do lepszego jutra

Kotłownia na biopaliwa w PEC Suwałki rozpoczyna działalność w grudniu 2020 roku, po pomyślnym zakończeniu prac przyłączeniowych, które miało miejsce w listopadzie bieżącego roku. Dla firmy Axis Tech jest to pierwszy na polskim rynku projekt spalania biopaliw.

Dwa opalane biopaliwem kotły do podgrzewania wody o łącznej mocy 25 MW oraz ekonomizer kondensacyjny spalin o mocy 5,0 MW zostały wykonane w zaledwie 23 miesiące dzięki dobrej współpracy i doświadczeniu specjalistów z firm Axis Tech i Energika.

Firma AXIS TECH należy do liderów wytwarzania energii z biomasy i obróbki metali w Europie Północnej — od ponad 20 lat dostarcza rozwiązania z zakresu czystej, zrównoważonej energii dla miast i przedsiębiorstw. Doświadczenie to sprawiło, że firma Axis Tech stała się ekspertem w wytwarzaniu energii z odnawialnej biomasy.

Nasz partner w tej inwestycji firma Energika Małgorzata Szamałek, Zbigniew Szamałek Sp.j. to rodzinna firma działająca w branży energetyki cieplnej i zawodowej od ponad 30 lat. Energika jest liderem rynku pod względem wydajności oferowanych kotłów oraz turbin, a także budowy nowych oraz modernizacji już istniejących kotłowni czy też elektrociepłowni.

Biopaliwa należą obecnie do najczęściej wykorzystywanych źródeł energii odnawialnej. Biorąc udział w takich projektach, Polska zmniejsza zużycie węgla i emisje CO2, przyczyniając się do lepszego jutra.

– Od początku współpraca układała się dobrze — mówi Mieczysław Modzelewski, dyrektor ds. produkcji PEC Suwałki - Wykonawcy wiedzieli, co zamierzają zbudować. Wszelkie wątpliwości dyskutowaliśmy — nie było mowy o zaskakiwaniu drugiej strony. Nawet pojawienie się pandemii nie spowodowało dłuższych przestojów. Precyzyjnie przygotowany kontrakt spowodował, że wszyscy znali swoje prawa i obowiązki. Współpraca z doświadczonym Wykonawcą, który chce i potrafi współpracować, pozwalała sprawnie przeprowadzić i terminowo zakończyć inwestycję.  Praktycznie wszystkie etapy przebiegły planowo, a rozruchy i ruch próbny wystartowały bez większych zakłóceń. Pierwsze tygodnie pracy potwierdzają założenia. Udział obsługi polega na kontroli procesu — zarówno zdalnej, jak i bezpośredniej. System automatyki poprawnie steruje procesem, a parametry są stabilne. Nowością w stosunku do kotłów węglowych jest stosunkowo szybkie objętościowe zużycie paliwa, zwłaszcza gdy dwa kotły pracują na parametrach maksymalnych. Obsługa z pewnością szybko opanuje nową instalację, którą dzięki zapewnieniu nam możliwości aktywnego uczestnictwa na etapie zarówno projektu, jak i realizacji, udało się skonfigurować w wyjątkowo przyjazny dla operatorów sposób. – mówi Modzelewski. – System ciepłowniczy Suwałk jest efektywny energetycznie, ale uruchomienie instalacji spalania biomasy pozwoli uzyskać około 20% udział OZE w rocznej produkcji ciepła — liczymy, że pozwoli to ograniczyć koszty produkcji, przynajmniej w zakresie kosztów CO­2, choć liczymy też na korzystną relację kosztów ciepła z  biomasy w  stosunku do kosztów z węgla. – dodaje.

 

 – Jesteśmy dumni z tego, że możemy uczestniczyć w takich projektach jak PEC Suwałki — mówi Aleksas Jazdauskas, szef Działów Sprzętu Technologicznego i Produkcji Axis Tech. — Zespół ekspertów firmy Axis Tech posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe i wdrożył ponad 200 projektów kotłowni biomasowych w krajach bałtyckich i poza nimi. Dostarczamy i instalujemy kotły opalane biomasą o mocy cieplnej od 5 do 50 MW.– Przekształcanie biomasy w czystą energię przy minimalnym wpływie na środowisko jest dużym wyzwaniem, które wymaga skomplikowanej inżynierii procesów spalania o najwyższych standardach. Solidne paleniska Axis Tech przeznaczone są do spalania biomasy o bardzo niskiej jakości i wysokiej wilgotności. Większość sprzętu produkujemy samodzielnie w zakładzie obróbki metali Axis Tech zlokalizowanym w Estonii”.

Aleksas Jazdauskas podkreśla również, że Axis Tech postrzega Polskę jako strategiczny rynek, ponieważ jest ona jednym z krajów, które właśnie przechodzą na energię odnawialną. Firma chętnie dzieli się swoim doświadczeniem zdobytym w projektach w Estonii, na Łotwie i w innych krajach.

– Szacując polski rynek, dokładamy wszelkich starań, aby uczestniczyć w przyszłych projektach. Co więcej, Axis Tech jako instalator pomp ciepła nie tylko angażuje się w projekty ogólnobudowlane, ale także produkuje sprzęt, otwierając się na partnerstwo z polskimi firmami zajmującymi się energetyką — mówi szef Działów Sprzętu Technologicznego i Produkcji Axis Tech.

Axis Tech opracowuje urządzenia technologiczne dla kotłowni i elektrowni, a także zabudowuje tereny przemysłowe, realizując projekty o różnej skali i zróżnicowanym charakterze. Firma świadczy usługi projektowania, instalacji, serwisowania i konserwacji oraz wdraża nowoczesne technologie dla firm energetycznych i ciepłowniczych, które potrzebują zaawansowanych rozwiązań mających na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

Firma działa w takich branżach jak rolnictwo, przemysł celulozowo-papierniczy, przemysł spożywczy, zaopatrzenie w ciepło oraz produkcja energii elektrycznej. W zależności od dostępnych paliw oferujemy różne układy spalania lub ich kombinacje. Jako nośniki ciepła  wykorzystywane są gorąca woda, para nasycona i przegrzana oraz olej termiczny.

Axis Tech jest wiarygodnym partnerem w zakresie rozwiązań energetycznych opartych na biopaliwach — realizacje firmy są zgodne ze standardami jakości ISO i OHSAS.

Najbliższe projekty, które będą realizowane w Polsce, to elektrownia na biopaliwa EC MEGATEM 12 MWe oraz elektrownia na biopaliwa MPEC Łomża 3,2 MWe. W ramach tych przedsięwzięć Axis Tech zapewni systemy podawania biopaliwa, technologie spalania biopaliw i oczyszczania spalin oraz urządzenia układu odzysku ciepła ze spalin.

Skontaktuj się z Axis Tech w celu nawiązania współpracy. Więcej informacji dostępnych jest na www.axt.eu

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ