Partner serwisu
13 stycznia 2021

Czas przejść na rozdzielnice bez SF6

Kategoria: Aktualności

Rozdzielnice średniego napięcia są istotnym elementem w dystrybucji energii elektrycznej. Ich rola jest kluczowa w zasilaniu, przełączaniu i ochronie codziennie wykorzystywanych sieci elektrycznych. Trzeba jednak pamiętać, że przy napięciach znacznie wyższych niż stosowane w gospodarstwach domowych, wystąpienie łuku elektrycznego może przynieść katastrofalne skutki.

SF6 – ryzyko dla środowiska

Gaz SF6 jest często stosowany w rozdzielnicach średniego napięcia jako medium izolacyjne i łączeniowe, ponieważ umożliwia wydajne i kompaktowe rozwiązania w porównaniu z konwencjonalną izolacją powietrzną. Ale jest pewien problem – SF6 znajduje się w czołówce najsilniejszych gazów cieplarnianych na liście ONZ, o współczynniku ocieplenia globalnego 23 500 razy większym niż CO2 w ciągu jednego stulecia.

W ostatnich latach wykorzystanie SF6 w rozdzielnicach zwiększyło się w związku z decentralizacją sieci energetycznej w Europie. Dawniej wytwarzanie energii elektrycznej opierało się na dużych źródłach, takich jak elektrownie węglowe i gazowe. Obecna rewolucja energii odnawialnej powoduje, że buduje się wiele mniejszych elektrowni wiatrowych i słonecznych. Każdy z tych obiektów wymaga własnych urządzeń rozdzielczych, co powoduje wzrost ich liczby. Tym samym, w przypadku zastosowania rozwiązań z gazem SF6, zwiększa ryzyko jego przedostawania się do atmosfery.

Alternatywne, ekologiczne rozwiązania

Zastosowanie SF6 w nowoczesnej rozdzielnicy jest nie tylko niepożądane, ale i niepotrzebne. Obecnie nie brakuje bardzo dobrych alternatyw. Można na przykład połączyć komory próżniowe z inteligentną konstrukcją wykorzystującą powietrze i izolację stałą. Jest to rozwiązanie bezpieczne i przyjazne dla środowiska, stosowane w całej Europie już od wielu lat.

Przykładem może być popularna rozdzielnica pierścieniowa Xiria wprowadzona na rynek w 2002 roku. Do chwili obecnej sprzedano już ponad 100 000 pól, co potwierdza, że jest to urządzenie sprawdzone przez użytkowników i charakteryzujące się wysoką jakością. Eaton od lat 60-tych jest pionierem w produkcji kompaktowych, ekologicznych, wolnych od SF6 rozdzielnic średniego napięcia. Sześćdziesiąt lat później, w roku 2020, osiągnięto kolejny kamień milowy w dziedzictwie ekologicznych rozdzielnic – dostarczono milionowe pole rozdzielnicy wolnej od SF6.

Nadszedł czas, aby przemysł elektroenergetyczny nadrobił zaległości. Mając do dyspozycji realne, sprawdzone alternatywy, nie ma powodu, aby nie przejść na bardziej zrównoważone i bezpieczniejsze technologie produkcji rozdzielnic.

źródło: artykuł sponsorowany
Tagi: SF6, Eaton
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ