Partner serwisu
15 stycznia 2021

RWE daje zielone światło dla budowy nowej farmy wiatrowej Rozdrażew

Kategoria: Z życia branży

RWE Renewables daje zielone światło dla budowy nowej farmy wiatrowej w Rozdrażewie. Na projekt składa się siedem turbin wiatrowych niemieckiego producenta Nordex o mocy 2,4 MW każda. Farma wiatrowa będzie położona w województwie wielkopolskim, około 80 kilometrów na południowy wschód od Poznania. Wszystkie zgody i zezwolenia na budowę farmy i jej przyłączenie do sieci elektroenergetycznej zostały już udzielone. Budowa ma ruszyć w pierwszym kwartale br. Koszt inwestycji wynosi około 22 mln euro.

RWE daje zielone światło dla budowy nowej farmy wiatrowej Rozdrażew

Katja Wünschel, dyrektor operacyjna ds. morskiej energetyki wiatrowej i PV w Europie i regionie azjatycko-pacyficznym w RWE Renewables: – Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków energii wiatrowej w Europie. Chcemy się tu dalej rozwijać. Dowodem na to jest decyzja inwestycyjna dotycząca budowy naszej nowej farmy wiatrowej w Rozdrażewie. Ponadto tym krokiem po raz kolejny podkreślamy nasze dążenie do dalszego umacniania naszej pozycji jako jednego z globalnych liderów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

 

RWE Renewables posiada już w Polsce kilka lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy około 390 MW. Ze względu na położenie nowej farmy wiatrowej w pobliżu innego parku wiatrowego RWE (Wielkopolska I) możliwe będzie wykorzystanie synergii w zakresie eksploatacji i utrzymania. Obecnie podjęta decyzja inwestycyjna jest wyrazem konsekwentnego zwiększania zaangażowania firmy na jednym z najatrakcyjniejszych rynków energii wiatrowej w Europie.

W ubiegłym roku RWE z powodzeniem zrealizował szereg projektów: wiosną 2020 r. została uruchomiona farma wiatrowa w Nawrocku w pobliżu Szczecina o mocy 7 MW. W październiku ub.r. został przyłączony do sieci elektroenergetycznej park wiatrowy w Żukowicach (33 MW), który jest obecnie na etapie oddawania do użytku. Ponadto firma rozpoczęła budowę farmy wiatrowej w Dolicach w województwie zachodniopomorskim – projekt 47,5 MW.

A następny projekt czeka już w blokach startowych – farma wiatrowa Wierzchlas (7,2 MW), która wygrała w ostatniej polskiej aukcji przeprowadzonej w grudniu 2020 r. Rozpoczęcie budowy jest planowane również w tym roku.

RWE Renewables działa w Polsce nie tylko na lądzie.

Niedawno firma podpisała umowę o przyłączenie do sieci swojego pierwszego projektu offshore. 350-megawatowa farma wiatrowa FEW Baltic II w polskiej części Morza Bałtyckiego ma być jednym z pierwszych projektów offshore realizowanych w Polsce. Turbiny wiatrowe będą w stanie dostarczać zieloną energię w ilości odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu 350 tys. gospodarstw domowych. Budowa mogłaby się rozpocząć w 2025 r.

Aktualnie RWE Renewables posiada lądowe i morskie farmy wiatrowe i fotowoltaiczne oraz bateryjne magazyny energii o łącznej mocy ok. 9 GW. Do końca roku 2022 RWE zamierza zainwestować 5 mld euro netto w rozbudowę odnawialnych źródeł energii, aby powiększyć swój portfel mocy w OZE do 13 GW. Plany rozwoju koncentrują się na kluczowych rynkach w Europie i Ameryce oraz w regionie azjatycko-pacyficznym.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ