Partner serwisu
20 stycznia 2021

Co z tą energią cieplną? Jak ją zarządzać i jakie będziemy mieć z tego korzyści?

Kategoria: Aktualności

Energia cieplna to bardzo cenny zasób, którym należy zarządzać w odpowiedni sposób nie tylko ze względu na optymalizację kosztów, ale także z powodu ekologii i łączących się z nią benefitów dla Ziemi. Wielu Polaków kładzie nacisk na jej oszczędzanie, lecz to wystarczy. Z tego powodu, obowiązek ten spoczywa przede wszystkim na spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych.

Co z tą energią cieplną? Jak ją zarządzać i jakie będziemy mieć z tego korzyści?

Ograniczanie kosztów energetycznych polskich rodzin to jedno z bardzo ważnych zadań przed jakimi stoi każdy podmiot zarządzający nieruchomościami. Jakie więc są najlepsze sposoby na optymalizację zużycia ciepła oraz zarządzanie jego kosztami, aby było to jak najkorzystniejsze dla mieszkańców i samego zarządcy?

Regularna analiza kosztów

Dobrym posunięciem ze strony spółdzielni jest utworzenie stanowiska ukierunkowanego na sprawy analiz kosztów zużycia mediów. Zadaniem takiego pracownika będzie regularne monitorowanie zużycia mediów w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię oraz informowanie mieszkańców na temat ewentualnego przekroczenia zużycia. Jest to bardzo tani sposób właściwego gospodarowania ciepłem budynku, gdyż spółdzielnia ponosi koszt wyłącznie w postaci wynagrodzenia pracownika.

Bieżąca analiza zużycia ciepła daje możliwość interweniowania na piśmie w stosunku do właścicieli mieszkań, które w sposób krańcowy przekraczają średnie zużycie ciepła w całym budynku. Dotyczy to również niedogrzania lokalu, ponieważ co prawda nie niesie ono ze sobą wzrostu kosztów jakie ponosi właściciel, lecz powoduje ryzyko powstania zagrzybienia i wychładzania sąsiednich mieszkań. Konkretne sytuacje pozwalają też tworzyć instruktażowe modele odpowiedniego postępowania dla lokatorów.

Prowadzisz działania, które skutkują zmniejszonym zużyciem energii? Może warto złożyć wniosek o wydanie białego certyfikatu? Więcej informacji: https://energiadlawarszawy.pl/biale-certyfikaty/https://energiadlawarszawy.pl/biale-certyfikaty/

Zmiana termodynamiki budynku

Zastosowanie niektórych rozwiązań w budynku pozwoli skutecznie poprawić jego termodynamikę. Oto one:

  • odpowiednie prace modernizacyjne,
  • montaż zaworów grzejnikowych z głowicą termostatyczną,
  • wyposażenie ich w zawory do regulacji podpionowej,
  • poinstruowanie lokatorów nt. ich właściwego użytkowania, by skuteczniej gospodarowali energią.

Więcej informacji na temat zarządzania energią cieplną w budynku można znaleźć na stronie: https://energiadlawarszawy.pl/zarzadzanie-energia-cieplna-w-budynku/  

Nowoczesne zarządzanie informacją

Rozwój technologii oferuje nowe opcje przeprowadzania kompleksowych analiz zużycia ciepła w całej nieruchomości, a także w poszczególnych lokalach. Należą do nich informatyczne narzędzia oraz strony internetowe wielu firm specjalizujących się w przeprowadzaniu bieżących odczytów energii cieplnej. Dzięki modułowi rozliczeń abonamentowych będziemy w stanie wyliczyć przyrosty wartości w określonych przedziałach czasowych. Tym sposobem można tworzyć indywidualne, równocześnie pracujące raporty.

W sytuacji, kiedy właściciel lokalu ma wątpliwości związane z zarządzaniem przez spółdzielnię energią cieplną i ponoszonymi z jej powodu kosztami, obie strony powinny szukać rozwiązania w polskim prawie energetycznym.

Bibliografia:

  1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne - https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970540348/U/D19970348Lj.pdf
  2. Jak rozliczać koszty ciepła? - https://www.ure.gov.pl/pl/konsumenci/faq-czesto-zadawane-py/cieplo/3686,Jak-rozliczane-sa-koszty-ciepla-w-spoldzielni-mieszkaniowej.html

fot: pixabay.com

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ