Partner serwisu
22 stycznia 2021

Minister Kurtyka o transformacji europejskich elektrowni węglowych

Kategoria: Z życia branży

Ocena potencjału i możliwości wykorzystania infrastruktury po wyłączonych z eksploatacji elektrowniach to główny temat rozmów podczas warsztatów w ramach projektu RECPP (Re-purposing Coal Power Plants during Energy Transition). W wydarzeniu, które odbyło się 19 stycznia 2020 r., udział wziął minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Minister Kurtyka o transformacji europejskich elektrowni węglowych

Minister Michał Kurtyka otworzył międzynarodowe warsztaty poświęcone problematyce transformacji europejskich elektrowni węglowych. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu RECPP (Re-purposing Coal Power Plants during Energy Transition), który wspiera działania Sprawiedliwej Transformacji Komisji Europejskiej angażując w ramach międzynarodowego konsorcjum 13 partnerów z krajów UE.  

Dialog na rzecz wykorzystania i rozwoju infrastruktury poelektrownianej

Warsztaty zgromadziły wielu reprezentantów instytucji krajowych i europejskich, przedstawicieli środowisk naukowych i biznesowych, którzy omówili szereg wyzwań stojących przed energetyką węglową w okresie transformacji. RECPP ma umożliwić dialog pomiędzy administracją, właścicielem terenu a społecznością lokalną, przedstawiając opcje ponownego wykorzystania i rozwoju infrastruktury poelektrownianej. Warto dodać, że wykorzystanie potencjału infrastrukturalnego w regionach wrażliwych na przekształcenia sektora energetycznego, wpisuje się w politykę klimatyczną UE oraz działania Coal regions in transition.

Transformacja energetyczna? Tylko sprawiedliwa i zrównoważona

W trakcie wideokonferencji minister Kurtyka przypomniał istotę sprawiedliwego i zrównoważonego podejścia do problemu transformacji energetycznej. Podkreślił, że kierowany przez niego resort jest odpowiedzialny za przeprowadzenie tego procesu w sposób ambitny, konsekwentny i odpowiedzialny.

– Polityka klimatyczna i Europejski Zielony Ład to potężne wyzwania i trudne punkty wyjścia. Konieczność modernizacji jednostek wytwórczych powoduje, że działania przejściowe nie są łatwym zadaniem dla krajów o rozwiniętej energetyce węglowej – zaznaczył szef resortu klimatu i środowiska.

Minister Kurtyka wskazał, że zorganizowane warsztaty są znakomitym polem do dyskusji, a projekt RECPP jest narzędziem, które pozwoli na lepsze i szybsze przygotowanie polskiej energetyki do nieuchronnej transformacji. Podając przykład Śląska, zwrócił uwagę na konieczność szczególnej troski o regiony, które ze względu na swoją specyfikę, zostaną najbardziej zaangażowane w proces zmian.

– Plan stopniowego odchodzenia od energetyki węglowej, to nie tylko kwestia maszyn i urządzeń, ale przede wszystkim bardzo ważny problem społeczny. To także obciążenie dla regionów tradycyjnie opartych na węglu, takich jak Śląsk, które powinny otrzymać jak największe wsparcie i pomoc w procesie transformacji – mówił minister klimatu i środowiska.

RECPP: inwentaryzacja i ocena potencjału jednostek węglowych

Podczas warsztatów, minister Kurtyka zwrócił uwagę, że infrastruktura elektrowni opalanych węglem jest zwykle utrzymywana w dobrym stanie technicznym. Wynika to z ciągłej potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa technologicznego i środowiska wokół tej infrastruktury. Wymienione zasoby elektrowni mogą być przydatne po dostosowaniu do nowego, gospodarczego przeznaczenia terenu.

– Projekty takie jak RECPP są bardzo ważne i potrzebne, gdyż pozwolą na inwentaryzację i ocenę potencjału jednostek węglowych oraz ułatwią ich późniejsze wykorzystanie - także z korzyścią dla lokalnych społeczności i wszystkich zainteresowanych – mówił.

Warsztaty dla przyszłości

W projekcie RECPP finansowanym przez Fundusz Badawczy Węgla i Stali dla oceny potencjału i możliwości wykorzystania infrastruktury po wyłączonych z eksploatacji elektrowniach uczestniczyło m.in. Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, współdziałając razem z Głównym Instytutem Górnictwa w ramach konsorcjum, którego liderem jest światowe stowarzyszenie techniczne operatorów elektrowni - VGB Powertech e.V. Spotkanie szerokiego gremium ekspertów, pozwoli z pewnością na wypracowanie pożądanych i aplikowanych rozwiązań.

– Wierzę, że będą one zgodne z celami gospodarki o obiegu zamkniętym i podejściem do integracji sektorów, poprzez rozwiązania specyficzne dla lokalizacji, takie jak produkcja energii odnawialnej, produkcja energii geotermalnej, technologie wodorowe czy magazynowanie energii cieplnej z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury – podsumował Michał Kurtyka.

źródło: www.gov.pl/web/klimat
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ