Partner serwisu
22 lutego 2021

Minister Kurtyka podczas ogłoszenia inwestycji Northvolt w Polsce

Kategoria: Z życia branży

Nothvolt – europejski dostawca wysokiej jakości ogniw i systemów bateryjnych – ogłosił nową inwestycję na Pomorzu. W Gdańsku powstanie najnowocześniejszy i wysoce zautomatyzowany zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii. Nakłady inwestycyjne wyniosą blisko 200 mln USD (tj. prawie 750 mln zł). W ramach nowego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy. Firma na nową inwestycję otrzymała decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji

Minister Kurtyka podczas ogłoszenia inwestycji Northvolt w Polsce

Northvolt został założony w 2016 roku w Szwecji przez Petera Carlssona i Paolo Cerrutiego – byłych wiceprezesów Tesli. Firma działa już Polsce. W 2018 roku ogłosiła inwestycję w zakład montażu modułów bateryjnych, składających się z ogniw akumulatorowych, elektronicznych układów sterowania i regulacji temperatury oraz specjalnych obudów, które następnie są wykorzystywane w systemach magazynowania energii czy przemysłowych maszynach górniczych.

Northvolt Poland specjalizuje się w produkcji takich modułów i systemów – a dzisiaj w Gdańsku zwiększa swoje zdolności operacyjne. Najnowocześniejszy zakład Northvolt Systems na Wybrzeżu jest częścią ogólnoeuropejskiego projektu łańcucha wartości, w ramach którego ogniwa produkowane w północnej Szwecji będą wysyłane do Gdańska, w celu dalszego montażu kompletnych systemów magazynów energii i dostarczane do klientów.

W związku z nowym projektem, Northvolt Poland podjął decyzję o zwiększeniu swoich zdolności produkcyjnych i badawczo-rozwojowych. To właśnie dlatego powstanie wysoce zautomatyzowany i nowoczesny zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych. Wytwarzane produkty będą kompleksowym rozwiązaniem do magazynowania energii oraz zastosowań przemysłowych, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych.

– Ogłoszona dziś inwestycja Northvolt potwierdza, że kierunek podjętych przez nas działań w zakresie stworzenia doskonałych warunków do inwestowania i rozwoju elektromobilności jest właściwy – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. – Bez rozwoju elektromobilności, gdzie jednym z głównych elementów są inwestycje producentów baterii, nie uda się osiągnąć ambitnych celów, jakie przed nami stoją, w zakresie redukcji emisji pochodzących z transportu. Połączenie i koordynacja współpracy międzynarodowej, wsparcia ze strony administracji, świata nauki oraz określenie potencjału przemysłu mogą pomóc Polsce stać się ważnym uczestnikiem interdyscyplinarnego przemysłu bateryjnego w całym łańcuchu wartości na arenie międzynarodowej, pobudzić wzrost gospodarczy i utworzyć wiele miejsc pracy.

Produkcja ruszy w 2022 roku. Wraz z deklaracją inwestycji, Northvolt Poland otrzymał pozytywną decyzję Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) w zakresie wsparcia inwestycji oraz grant rządowy. W ramach nowego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy.

Podczas ogłoszenia inwestycji głos zabrali też: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosław Gowin, współzałożyciel i CEO Northvolt Peter Carlsson, Prezes Northvolt Poland Robert Chryc Gawrychowski, Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grzegorz Słomkowski oraz Prezes Pomorskiej Specjalnej strefy Ekonomicznej S.A Przemysław Sztandera.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ