Partner serwisu
22 lutego 2021

Co Ty, jako przedsiębiorca, możesz zrobić w walce z globalnym ociepleniem?

Kategoria: Aktualności

Porównując ostatnią dekadę do lat 1850–1900, uważanych za okres przedindustrialny, łatwo zaobserwować skutki globalnego ocieplenia. Średnia temperatura na Ziemi podniosła się o jeden stopień Celsjusza. Wartość może wydawać się niewielka tylko dla laików – w rzeczywistości ocieplający się klimat stanowi źródło katastrof naturalnych i działa destrukcyjnie na ekosystemy na całej planecie. Czas podejść do walki z globalnym ociepleniem na poważnie. Również Ty jako przedsiębiorca możesz dołożyć do tego swoją istotną cegiełkę.

Co Ty, jako przedsiębiorca, możesz zrobić w walce z globalnym ociepleniem?

Ogranicz emisję dwutlenku węgla w sezonie grzewczym – ekologiczne źródła ciepła. Wzmożona emisja gazów cieplarnianych do atmosfery w naszej szerokości geograficznej z oczywistych względów następuje w każdym sezonie grzewczym. W Polsce duża część firm ogrzewa swoje budynki węglem lub korzysta z zasilanej w ten sposób sieci ciepłowniczej. Wykorzystanie węgla wydaje się kuszące ze względu na niską cenę produkcji ciepła, jednak ten stan rzeczy szybko się zmienia.

Nowoczesne kotły kondensacyjne spalające gaz odzyskują ciepło z pary wodnej, dzięki czemu osiągają maksymalną wydajność. Gaz ziemny uważany jest powszechnie za ekologiczne źródło ogrzewania. W odwodzie pozostaje jeszcze drewno opałowe, podobnie jak ekogroszek czy pellet – wszystkie te źródła są znacznie bardziej przyjazne środowisku niż węgiel. Jednak najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie inwestycja w pompę ciepła, która zapewnia wystarczająco wysoką wydajność dla mniejszego budynku firmowego.

Zadbaj o termomodernizację budynku firmy

Niezależnie od tego, w jaki sposób ogrzewasz swoją firmę, masz szansę mocno przyczynić się do walki z globalnym ociepleniem poprzez ograniczenie zużycia energii. Pierwszym krok może stanowić termomodernizacja budynku – izolacje ścian, wymianę przestarzałych okien i drzwi. Korzyść z takiej decyzji będzie podwójna – do ogrzania przedsiębiorstwa zużyjesz kilkadziesiąt procent mniej energii, co oznacza ogromne oszczędności. W związku z tym, że problem globalnego ocieplenia, jak również smogu spowijającego gęsto polskie miasta, są obecnie uważane za bardzo istotne, modernizując swoje przedsiębiorstwo możesz liczyć na korzystne dofinansowania i pożyczki pochodzące ze środków publicznych. To najlepszy moment na inwestycję w czyste powietrze i redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Rozważ wykorzystanie odnawialnych źródeł energii

Twoja firma z pewnością nie może obyć się bez prądu. Problem w tym, że w naszym kraju w ogromnej większości prąd dla firmy i gospodarstw domowych pochodzi ze spalania węgla. Być może nadszedł już czas na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – na przykład coraz bardziej popularnych ogniw fotowoltaicznych? Rozwiązanie jest obecnie jeszcze bardziej opłacalne ze względu na możliwość wyposażenia budynku w magazyn energii elektrycznej, który pozwoli uniezależnić się od warunków atmosferycznych. Energię zgromadzoną w słoneczne dni można wykorzystać w przyszłości. Jeśli obecnie jednak nie możesz sobie pozwolić na taką inwestycję, istnieje alternatywny sposób na korzystanie z prądu pochodzącego z odnawialnych źródeł.

Niektórzy sprzedawcy energii elektrycznej oferują oferty eko, w której odbiorcy kupują energię z gwarancją pochodzenia z odnawialnych źródeł, czego dowodem jest stosowny certyfikat. Na takie rozwiązanie możesz liczyć na przykład w firmie Po Prostu Energia, będącej niezależnym sprzedawcą prądu i gazu. Korzystanie z oferty eko dla firm jest doskonałym przykładem, że walka z globalnym ociepleniem nie zawsze musi oznaczać pokaźne inwestycje i wyrzeczenia!

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ