Partner serwisu
26 lutego 2021

Fotowoltaika dla firmy – główne zalety i wyzwania

Kategoria: Aktualności

Coraz więcej firm decyduje się na założenie instalacji fotowoltaicznej. Rozwiązanie to wybierają zarówno duże firmy, które montują farmy fotowoltaiczne, jak i mikroprzedsiębiorcy, umieszczający na dachach kilka modułów PV. Jak każda inwestycja, fotowoltaika może, ale nie musi być zyskowna. Co zrobić, by osiągnąć zamierzony efekt?

Fotowoltaika dla firmy – główne zalety i wyzwania

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną dla firm

Inwestycje w fotowoltaikę dla firm od lat notują coraz większe zainteresowanie. Śmiało można już powiedzieć, że zakończony rok 2020 – oprócz katastrofalnej pandemii koronawirusa – będzie kojarzył się z powszechnym w Polsce boomem na fotowoltaikę.

Firmy masowo szukają sposobów na ograniczenie kosztów energii elektrycznej. Jednym z najbardziej dostępnych rozwiązań jest właśnie instalacja fotowoltaiczna. Można sobie na nią pozwolić, mając prawie że dowolne warunki. Nowoczesne moduły PV instalowane są bowiem zarówno na dachach, jak i na ziemi. Instalacja może przybierać dowolny rozmiar. Im więcej modułów, tym większa łączna moc instalacji, ale także wyższa cena inwestycji. Szczegółowe informacje o opłacalności fotowoltaiki dla firm sprawdzisz tutaj: https://www.conceptenergy.pl/oferta/dla-firmy. Każda instalacja PV zawsze będzie nieco inna, co wynika z różnic w wysokości zapotrzebowania energetycznego firmy, jak i indywidualnych celów inwestycyjnych.

Główne zalety instalacji fotowoltaicznej dla przedsiębiorców

Fotowoltaika dla firm to opcja, która kusi przedsiębiorców z wielu różnych powodów. Na pierwszym miejscu są jednak korzyści finansowe. Produkcja własnej energii ze słońca pozwala na optymalizację i ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Raz zainstalowane panele słoneczne będą generowały całkowicie darmową energię elektryczną przez wiele lat – kilkanaście, a zazwyczaj nawet ponad dwadzieścia pięć. Dobrze zaplanowana inwestycja w fotowoltaikę dla firmy pozwoli więc odnotowywać oszczędności finansowe na poziomie nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Dokładne wyliczenia dla każdej firmy będą oczywiście inne, ponieważ różne jest zapotrzebowanie i moc wybieranych instalacji.

Mówiąc o oszczędnościach, nie sposób pominąć tematu najbardziej frustrującego dla każdego przedsiębiorcy. Rzecz dotyczy oczywiście podwyżek za ceny energii. Wprowadzane są kolejne dodatkowe opłaty, np. opłata mocowa od 2021 roku, które sprawiają, że opłacalność prowadzenia biznesu, który wykorzystuje dużo energii, stale spada. Moduły PV rozwiązują ten problem.

Wraz z oszczędnościami na fotowoltaice dla firmy zyskuje się także niezależność. Nawet, gdy zaplanuje się montaż paneli o mocy stanowiącej tylko część zapotrzebowania prądowego, wciąż można czuć się pewniej i bezpieczniej. Panele fotowoltaiczne są w pełni bezobsługowe i praktycznie bezawaryjne. Nie wymagają dodatkowych czynności, ani nie generują kosztów eksploatacyjnych. Osobnym powodem, który coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej, są walory ekologiczne instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika dla firmy wpisuje się w 100% w odnawialne źródła energii, co może być atutem nie tylko dla finansów przedsiębiorstwa, ale także sprawnym narzędziem marketingowo-wizerunkowym.

Na co trzeba uważać, decydując się na instalację PV dla firmy?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne dla firmy powinna być zawsze traktowana właśnie jako inwestycja. Trzeba o tym pamiętać na każdym etapie realizacji, również przy wybieraniu samych paneli i pozostałego sprzętu (licznik dwufazowy, inwerter / mikroinwertery, elementy podłączeniowe). Warto pamiętać o zbadaniu proporcji między wydajnością i mocą danego panelu a jego ceną. Tak, jak nie zawsze najtańsze panele będą najlepszą opcją, tak też pod kątem opłacalności najdroższe panele o dużej wydajności w praktyce mogą oznaczać mniejszą opłacalność inwestycji w wieloletnim horyzoncie czasowym.

 

Solarika - prąd ze słońca
2021-03-04
Zapraszamy po więcej informacji na:
http://solarika.pl/
Jesteśmy firmą z Poznania.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ